Türkiye'deki halkla ilişkiler uzmanlarının örgütsel rolleri ve kişilik özellikleri
The organizational roles and personality traits of public relations professionals in Türkiye
  1. Tez No: 1012765
  2. Yazar: ASİYE NURCİHAN DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Halkla ilişkiler uzmanlarının örgütsel rolleri bağlamında ideal kişilik özelliklerinin belirlenmesini, sektör profesyonellerinin mevcut örgütsel rolleri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin irdelenmesini ve ideal ile mevcut durum arasındaki uyumun saptanmasını amaçlayan bu çalışma, iki aşamalı bir araştırma süreci içerecek şekilde tasarlanmıştır. İlk aşamada her bir örgütsel rol kapsamında ideal kişilik özelliklerini belirlemek üzere amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen ve 10 akademisyen ve 10 sektör profesyonelinden oluşan toplam 20 kişilik bir örneklem grubu üzerinden üç aşamalı bir Delfi uygulaması gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada ise yine amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen ve Fortune Dergisi'nin 2022 yılı Türkiye'nin en büyük 500 şirketi listesinde yer alan örgütlerde çalışan toplam 317 halkla ilişkiler yöneticisinden oluşan bir örneklem üzerinden sektör profesyonellerinin hâlihazırda üstlenmiş oldukları örgütsel rolleri ve kişilik özellikleri belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak üzere korelasyon ve standart çoklu doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda dışa dönüklük, yumuşak başlılık, sorumluluk ve deneyime açıklık kişilik özelliklerinin tüm rollerle pozitif yönde, duygusal dengesizlik kişilik özelliğinin ise negatif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Regresyon analizi sonucuna göre ise teknisyen rolü üzerinde yalnızca deneyime açıklığın pozitif ve duygusal dengesizliğin negatif; stratejist ve yönetici roller özelinde ise deneyime açıklığın pozitif, duygusal dengesizlik ve yumuşak başlılığın ise negatif yönde bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca ideal durum ile mevcut durumun önemli oranda örtüştüğü bulgulanmıştır. Çalışma kapsamında hem örgütsel rollerle ilgili alanyazına daha derinlikli bir bakış açısı kazandırabilecek hem de sektörel anlamda uzmanların işe alım ve terfi süreçlerinde ve mesleki gelişimlerinde kullanılabilecek önemli sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Designed as a two-stage research process, this study aims to determine the ideal personality traits of public relations professionals within the context of their organizational roles. Furthermore, it examines the relationship between professionals' current roles and their traits to identify the degree of alignment between the ideal and actual conditions. In the first stage, a three-round Delphi study was conducted with a panel of 20 experts—comprising 10 academics and 10 industry professionals selected via purposive sampling—to establish the ideal personality traits for each organizational role." In the second stage, the organizational roles and personality traits currently exhibited by industry professionals were determined. The study employed a sample of 317 public relations managers working in organizations selected via purposive sampling from the 2022 Fortune Turkey 500 list. Correlation and standard multiple linear regression analyses were performed to investigate the relationships between organizational roles and personality traits. Correlation analysis revealed that extraversion, agreeableness, conscientiousness, and openness to experience were positively associated with all organizational roles, whereas emotional instability exhibited a negative association. Regression analyses indicated that the technician role was positively predicted by openness to experience and negatively by emotional instability. For the strategist and manager roles, openness to experience was a positive predictor, whereas emotional instability and agreeableness were negative predictors. The study also demonstrated that the ideal professional attributes largely align with the traits currently exhibited by practitioners. These findings contribute a comprehensive perspective to the existing literature on organizational roles and offer actionable insights for practitioners regarding recruitment, promotion, and professional development.