İdare hukukunda rücu
Recourse in administrative law
  1. Tez No: 1012766
  2. Yazar: ŞÜHEDA PEKACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE OKAY TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
Özet
İdare hukukunda sorumluluk, Anayasal temellere dayanmakta olup, idarenin tazmin yükümlülüğünü ifade etmektedir. Anılan sorumluluk en genel anlamıyla hizmet kusuru ve kusursuz sorumluluk olarak ele alınmaktadır. Bununla birlikte, kişiler idarenin eylemlerinden zarar gördüklerinde, Devlet Memurları Kanunu uyarınca kişiye değil, ilgili kurum aleyhine dava açabilmektedir. Belirtilen kanun hükmü gereği, ilgili kurumun her ne kadar kişiye ilişkin rücu hakkının olduğu düzenleme altına alınmış ise de söz konusu rücu kurumu gerek öğretisel tartışma bağlamında gerekse yargı içtihatları bağlamında birçok soru işaretini de içermektedir. Öte yandan, rücu kurumu, uygulamadaki işlerliği ve kamu hizmetinin yürütücülerine etkileri bakımından da tartışma konusudur. Uygulamada idarenin sorumluluğuna gidilebilen durumlarda ve yargı mercileri tarafından verilen kararlar ile idarenin idare edilenlere karşı bir tazmin yükü doğduğunda idare tarafından sorumlu memura rücu edilmemesinin kamu hizmetinin işleyişine olan etkisi her zaman için tartışmaya açık konu olarak kalacaktır.
Özet (Çeviri)
Responsibility in administrative law is based on constitutional foundations; at the same time expresses the responsibility of the administration to indemnify. The mentioned liability is dealt with -most general- service defect and strict liability. However, when citizens are harmed by the actions of the administration, they can file a lawsuit against the relevant institution, not the person, in accordance with the Civil Servants Law. In accordance with the stated provision of the law, although the relevant institution has the right of recourse to the individual, the institution of recourse in question also contains many question marks in the context of doctrinal discussion and jurisprudence. On the other hand, the subject of recourse is also a matter of debate in terms of its operability in practice and its effects on the executives of the public service. The effect of not recourse to the responsible civil servant by the Administration on the functioning of the public service will always remain a subject of discussion, in cases where the responsibility of the Administration can be taken in practice, and when the judicial authorities decide on the compensation of damages against those administered by the Administration.