Statehood struggle within the context of a protracted conflict; political economy of the Turkish Cypriot case
Çatışmalı bir süreçte devlet olma mücadelesi; Kıbrıs Türk toplumunun siyasal iktisadi analizi
- Tez No: 668358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GALİP YALMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
Kıbrıs Sorunu literatürde ağırlıklı olarak, karşıt milliyetçiliklerin uzun süreli çatışması olarak incelenmiş ve KKTC-Türkiye ilişkisi bu sorun çerçevesinde“merkez ve çevre”arasında gelişen bir“bağımlılık ilişkisi”olarak tasvir edilmiştir. Bu tez, her iki mesele için de alternatif bir okuma önermekte ve bu meselelerin birbiriyle ilişkilerini“diyalektik sorgulama yöntemi”kullanarak gerçekçi bir epistemolojiye dayanan eleştirel bir politik ekonomi perspektifinden analiz etmektedir. Bu bağlamda Kıbrıs sorunu, yalnızca toplumlararası bir çatışma olarak değil, kapitalizmin eşitsiz ve bileşik gelişimi (KEBG) altında şekillenen -aynı zamanda onu şekillendiren- ve kapitalizmin bölgesel ölçekte ortaya çıkan çelişkileriyle koşullanan bir devlet olma mücadelesi olarak değerlendirmektedir. Kıbrıslı Türklerin devlet olma mücadelesi, etnik bölünmelerin ve yükselen milliyetçiliklerin kesişen ve örtüşen sorunları tarafından koşullandırılan sınıf mücadelerinin bütünleşik kümesi olarak tanımlanmaktadır. Bu mücadele adada KEGB altında şekillenen Kıbrıslı Rumların devlet olma mücadelesiyle yakından bağlantılı olduğundan, iki mücadele yalnızca birbirleriyle rakip süreçler olarak değil aynı zamanda birbirlerini tamamlayan süreçler olarak analiz edilmiştir. KT Devleti, değişen üretim ilişkileriyle şekillenen kapitalist bir toplumsal oluşum olarak tasvir edilmekte ve KT Devleti-Türkiye ilişkisi, biçimi ve özü ağırlıklı olarak iktidar bloğu içindeki hegemonik ilişkilerle sürekli yeniden üretilen bir“iç ilişki”olarak tanımlanmaktadır. Bu çerçevede şekillenen toplumsal oluşum KT Devletine zamanla Türkiye'nin de 1974'den sonra içerisinde hegemon bir güç haline geldiği kuzeydeki güç bloğu karşısında görece özerk bir konum sağlar. 2000'li yıllarla beraber Güneydoğu Akdeniz'de yeni bir emperyalizmin yükselişine paralel olarak Kıbrıs'ta devlet ve toplum neoliberal bir dönüşüm geçirmekte ve bu süreçte öne çıkan hidrokarbon politikaları sonucunda adadaki bölünme giderek derinleşmektedir.
Özet (Çeviri)
The Cyprus Problem was predominantly studied as a protracted conflict of clashing nationalisms and the TRNC-Turkey relation was depicted as a“dependency relation”that developed between a core and a periphery. This thesis suggests an alternative reading for both issues and analyses their relationship from a critical political economy perspective based on a realist epistemology by using the“dialectical method of inquiry”. It considers the Cyprus problem not only as an intercommunal conflict but more pertinently as a statehood struggle that was shaped by, and also shaping in return, the uneven and combined development of capitalism (UCDC) on the island and by the contradictions of capitalism on a regional scale. TC statehood struggle is considered as a constellation of class struggle that was conditioned by cross-cutting and overlapping issues of ethnic cleavages and rising nationalisms and its closely linked to the GC statehood struggle hence they shall be analysed as complementary processes rather than competitive ones vis a vis UCDC on the island. The TC State is depicted as a capitalist social formation that is shaped by the changing relations of production, and the TC State-Turkey relationship is regarded as an“internal relation”, whose form and essence are constantly reproduced by hegemonic relations within the power bloc in the north, providing relative autonomy to the TC State vis a vis this bloc. The state and society in Cyprus are undergoing a neoliberal transformation in parallel to the rise of a new form of imperialism in the South Eastern Mediterranean after the 2000s that deepened the divide on the island across hydrocarbon politics.