Kütahya sancağı Gümüş nahiyesine bağlı Kıranşeyh, Gevrekseydi, Karsuk, Sulu, Yeni, Eynegazi, Elmacık, Arslanlı köylerine ait temettuat defterlerinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the temettuat registers belonging to the villages of Kiranşeyh, Gevrekseydi̇, Karsuk, Sulu, Yeni̇, Eynegazi̇, Elmacik, and Arslanli in the Gümüş district of the Kütahya sanjak
  1. Tez No: 1012792
  2. Yazar: HÜSEYİN ELİTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM SOYER ZEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hüdâvendigâr Vilayeti'ne bağlı Kütahya Sancağı'nın Gümüş Nahiyesi köylerinin XIX. yüzyıl ortalarındaki sosyo-ekonomik yapısını, Osmanlı arşivlerinde yer alan temettuat defterleri ışığında incelemektedir. Hicrî 1260–1261 (Milâdî 1844–1845) yıllarına ait bu defterler, Tanzimat Dönemi'nin mali ve idari modernleşme çabalarının önemli bir yansımasıdır. Araştırmanın temel amacı, Kıranşeyh, Gevrekseydi, Karsuk, Sulu, Yeni, Eynegazi, Elmacık ve Arslanlı köylerine ait temettuat defterlerini transkribe ederek ve analiz ederek, Osmanlı taşrasında yaşayan halkın üretim biçimlerini, gelir dağılımını ve toplumsal ilişkilerini ortaya koymaktır. Temettuat defterleri her haneyi ayrı kayda alarak, tarım, hayvancılık, meslek çeşitliliği ve vergi yükü gibi unsurları ayrıntılı biçimde yansıtmaktadır. Çalışmada nitel ve nicel yöntemler bir arada kullanılmış; veriler tablo, grafik ve diyagramlarla desteklenmiştir. Bulgular, ekonomik faaliyetlerin büyük ölçüde tarıma dayandığını, hayvancılığın ise ikincil bir gelir kaynağı olduğunu göstermektedir. Ayrıca bazı köylerde vakıf kurumlarının, özellikle Arslanlı'daki Çiledar Sultan Zaviyesi'nin, sosyal ve ekonomik hayatın merkezinde bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, köylerin ekonomik yapısında coğrafi koşullar, toprak verimliliği ve vakıf arazileri gibi etkenlere bağlı farklılıklar gözlenmiş; bu çeşitlilik Osmanlı taşrasında modernleşmenin yerel boyutlarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the socio-economic structure of the villages in the Gümüş Subdistrict of the Kütahya Sanjak, within the Hüdâvendigâr Province, during the mid nineteenth century based on the Ottoman temettuat registers. These records, dated 1260 1261 AH (1844–1845 CE), represent one of the concrete outcomes of the Tanzimat era's fiscal and administrative modernization efforts. The main aim is to transcribe and analyze the registers of Kıranşeyh, Gevrekseydi, Karsuk, Sulu, Yeni, Eynegazi, Elmacık, and Arslanlı villages to reveal production patterns, income distribution, and social relations in the Ottoman countryside. The temettuat registers recorded each household in detail, reflecting agricultural production, livestock, occupational diversity, and tax burdens. Both qualitative and quantitative methods were applied, and the findings were supported by tables, charts, and diagrams. Results indicate that the regional economy was primarily based on agriculture, while animal husbandry served as a secondary source of income. In some villages, charitable foundations—particularly the Çiledar Sultan zaviye in Arslanlı—played a central role in social and economic life. The research concludes that the Gümüş villages did not exhibit a homogeneous economic structure; variations in geography, soil fertility, population, and the presence of waqf lands created diverse models of production and income, revealing the local dimensions of Ottoman modernization