Beşikli Üretim Sahası'nın Güneydoğu Bölgesindeki karbonatlı birimlerin rezervuar karakterizasyonu, Adıyaman, Türkiye
Reservoir characterization of carbonate units in the Southeastern Part of the Beşikli Production Field, Adıyaman, Türkiye
- Tez No: 1012837
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ CAN ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Adıyaman ili Kahta ilçesi doğusunda yer alan Beşikli Üretim Sahası'nın güneydoğu bölgesindeki kuyuların petrol içeren rezervuar özellikli Sayındere Formasyonu, Karaboğaz Formasyonu ve Karababa Formasyonu C Üyesi'nin rezervuar özelliklerini incelemektir. Çalışma alanında bulunan 9 adet kuyuya ait kuyu logları ve kesinti numuneleri incelenmiş olup, litoloji tanımları ve kuyulardaki formasyon dokanak girişleri belirlenmiştir. Çalışma alanının sınırları belirlenip, 3 boyutlu yüzeyler oluşturulmuştur. Yüzeylerle açılan kuyu noktaları eşleştirildiğinde tüm kuyuların yükselimlerde açıldığı ve bu yüzden tüm kuyuların petrollü bittiği teyit edilmiştir. Bu karşılaştırma oluşturulan modelin doğruluğunu kanıtlamaktadır. Kuyuların üretime başladığı gün ve güncel üretimleri karşılaştırıldığında tüm kuyularda net üretimlerde düşüş gözlenmektedir, bu da hem rezervuarın geçirimsiz birimlerle kompartmanlaşma içerisinde olduğunu hem de su itimli olduğunu göstermektedir. Sahada yönlü ve yatay olarak kazılan kuyuların üretime alındığı tarihten beri net üretim ve su miktarları incelendiğinde üretime alındıktan bir süre sonra çatlakların su ile bağlantı kurduğu gözlenmiştir. Kuyulardan alınan loglar kullanılarak efektif porozite, permeabilite ve su saturasyonu hesaplanmış olup, bu değerler kullanılarak rezerv hesabı yapılmıştır. Sahadaki yerinde petrolün 131 milyon varil, alınabilir petrolün ise 37 milyon varil olduğu sonucuna varılmıştır. Sahanın petrol su dokanağı da göz önüne alınacak olursa bundan sonra açılacak kuyuların Karababa Formasyonu C Üyesi'nde ortalama 15-20 metre penetrasyon yapılıp üretime alınması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is that reservoir characterization of the oil-bearing reservoir properties of Sayındere Formation, Karaboğaz Formation and Karababa Formation C member are investigated at the wells in the southeastern part of the Beşikli Production Field located in the east of Kahta district of Adıyaman province. The definition of lithology and the depth of formation top were determined by analyzing well logs and cuttings belonging to 9 wells at study area. The boundaries of the study area were determined and 3D surfaces were made. When these surfaces were matched with the well points, it was confirmed that all wells were at uplift thus they ended with oil. The accuracy of the model is proved this comparison. Net production of all wells are decreasing when net production of them at the day production started and current net production of them. It is meant that the reservoir shows both compartmentalization of impermeable units and water drive reservoir. It were determined that oil is produced from the areas having intense fracture and high resistivity log values. When the net production and water quantities of the horizontal and directional wells in the field were examined it was observed that the fractures connected to the water some time after they started production. Using well log data, effective porosity, permeability and water saturation wew calculated, and these parameters were used to perform reserve estimations. The original oil in place in the field is 131 million barrels, while the recoverable oil is 37 million barrels. Considering the oil-water contact of the field, it is recommended that future wells will be drilled in the Karababa Formation C member with penetration of approximately 15-20 meters and then start production.