Tanzanya'da domates üretiminin ekonomik analizi
Economic analysis of tomato production in Tanzania
  1. Tez No: 1012836
  2. Yazar: AHMED ATHUMANI KIDIMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Tanzanya'da domates üretiminin ekonomik yapısını inceleyerek, üretim verimliliğini etkileyen temel ekonomik faktörleri ve değişkenleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, Dodoma, Morogoro, Mwanza, Iringa ve Dar es Salaam bölgelerindeki 60 çiftçi ile yapılan yapılandırılmış anketler ve üretim maliyeti analizi yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların çoğunluğu (%58) 31-39 yaş aralığında olup, eğitim düzeyleri genellikle ortaokul ve üniversite mezunu seviyesindedir. Çiftçiler, sahip oldukları üretim varlıklarına göre iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruptaki 25 çiftçinin ortalama aktif sermayesi 7.690 USD, ikinci gruptaki 35 çiftçinin ise 6.049 USD'dir ve toplam ortalama aktif sermaye yaklaşık 6.733 USD olarak hesaplanmıştır. İşletme giderleri; kısa süreli işçiler, ücret karşılığı işler, tohum, makine, sulama, gübre, hayvan ve bitkisel ilaç gibi kalemlerden oluşmaktadır. Bir çiftçinin domates üretimi için ortalama gideri yaklaşık 715 USD olarak hesaplanmıştır. Bu veriler, Tanzanya'daki domates üreticilerinin ekonomik kapasitesini ve üretim maliyetlerinin dağılımını göstermektedir. Elde edilen bulgular, üreticilerin büyük çoğunluğunun orta yaş grubunda ve orta düzey eğitimli olduğunu ortaya koymakta; ayrıca domates üretimi hem ekonomik hem de beslenme açısından stratejik bir öneme sahiptir. Tanzanya ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalıdır ve domates üretimi, küçük ölçekli çiftçiler için önemli bir gelir kaynağı olmasının yanı sıra kırsal kalkınmayı destekleyen ve ulusal gıda güvenliğine katkı sağlayan kritik bir tarım faaliyeti olarak öne çıkmaktadır. Son yıllarda artan ilgi ve yatırımlar sayesinde, domates üretiminin hem yerel hem de küresel düzeyde önemi daha da artmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the economic structure of tomato production in Tanzania, identifying the key economic factors and variables that affect production efficiency. The research employed structured surveys conducted with 60 farmers in the regions of Dodoma, Morogoro, Mwanza, Iringa, and Dar es Salaam, along with a production cost analysis method. The majority of participants (58%) were aged between 31 and 39, and their educational levels were generally at the secondary school and university level. Farmers were divided into two groups based on their production assets. The first group of 25 farmers had an average working capital of 7,690 USD, while the second group of 35 farmers had 6,049 USD, with a total average working capital calculated at approximately 6,733 USD. Operating expenses included items such as temporary labor, wage-based work, seeds, machinery, irrigation, fertilizers, and veterinary and plant chemicals. The average cost of tomato production per farmer is calculated to be approximately 715 USD. These data illustrate the economic capacity of tomato producers in Tanzania and the distribution of production costs. The findings reveal that the vast majority of producers are in the middle-aged group with moderate educational levels; additionally, tomato production holds strategic importance both economically and nutritionally. Tanzania's economy is largely agriculture-based, and tomato production emerges as a critical agricultural activity that not only provides a significant source of income for smallholder farmers but also supports rural development and contributes to national food security. In recent years, increasing interest and investments have further enhanced the importance of tomato production at both local and global levels.