Valensiya portakal kabuklarının kurutulması ve kurutma parametrelerinin araştırılması
Investigation of the drying valencia orange peels and its' drying parameters
- Tez No: 1012845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Valensiya cinsi portakal kabuklarının sıcak hava ile (50; 55; 60; 65; 70 ℃) kurutulmasının ardından renk parametreleri ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizleri ve optimum kurutma sıcaklığı belirlenmiştir. Çalışma, narenciye kabuklarının gerek ilaç sanayinde gerekse gıda sanayinde kullanımı için değerlendirilmesi aşamasında var olan prosesleri optimize edilmesi amaçlanmaktadır.Kurutma denemelerinde, geleneksel kurutma yöntemi referans alınarak Valencia çeşidi portakal kabukları etüv fırınında tek katman halinde 50, 55, 60, 65 ve 70 °C sıcaklıklarda sıcak hava ile kurutulmuştur. Kurutma sürecinde, hassas terazi kullanılarak anlık kütle kaybı izlenmiş ve ürün içerisindeki nem kaybının kütleye yansıması belirlenmiştir. Kurutma işleminin ardından, farklı sıcaklıklarda elde edilen örneklerin renk özellikleri L*, a* ve b* parametreleri kullanılarak analiz edilmiş ve en uygun kurutma sıcaklığı bu verilere dayanarak belirlenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde Delta E değeri en yüksek çıkan kurutma sıcaklığı (55,57) ile 70 ℃ de elde edilmiştir. Öte yandan 60 ℃'de yapılan denemelerde ise en düşük Delta E (7,86) değerine ulaşılmıştır. Bu çalışma, kurutma sıcaklığının Valensiya cinsi portakal kabuklarında hem kurutma verimliliği hem de ürün kalitesi üzerinde belirleyici bir faktör olduğunu ortaya koymuş; 60°C sıcaklığın ise kurutma süresi (486 dk, ) ile renk kalitesinin korunumu arasında en uygun dengeyi sağlayarak uygulama açısından optimum koşul olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, colour parameters were measured following the hot-air drying of Valencia orange peels at temperatures of 50, 55, 60, 65 and 70 °C. The data were analysed and the optimum drying temperature was determined. The study aims to optimise existing processes for the evaluation of citrus peel for use in both the pharmaceutical and food industries. In the drying trials, using the traditional drying method as a reference, Valencia orange peels were dried in a hot-air oven in a single layer at temperatures of 50, 55, 60, 65 and 70 °C. During the drying process, instantaneous mass loss was monitored using a precision balance, and the effect of moisture loss on the product's mass was determined. Following the drying process, the colour characteristics of the samples obtained at different temperatures were analysed using the L*, a* and b* parameters, and the most suitable drying temperature was determined based on these data. Upon examination of the results, the drying temperature yielding the highest Delta E value (55.57) was 70 °C. Conversely, trials conducted at 60 °C resulted in the lowest Delta E value (7.86). This study demonstrated that drying temperature is a decisive factor affecting both drying efficiency and product quality in Valencia orange peels; it also showed that a temperature of 60°C provides the optimal balance between drying time (486 min) and the preservation of colour quality, thereby representing the optimal conditions for practical application.