Robot destekli ve konvansiyonel total diz artroplastisinin radyolojik ve klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of radiological and clinical outcomes of robot-assisted and conventional total knee arthroplasty
- Tez No: 1012869
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOMBACI, DR. ÖMER YONGA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, robot destekli ve konvansiyonel total diz artroplastisi (TDA) uygulanan hastalarda radyolojik ve klinik sonuçların karşılaştırılmasıdır. 2020–2024 yılları arasında primer diz osteoartriti nedeniyle ameliyat edilen toplam 50 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalar uygulanan cerrahi tekniğe göre robot destekli TDA ve konvansiyonel TDA olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tüm hastalarda aynı implant sistemi kullanılarak cerrahiye bağlı değişkenlik minimize edilmeye çalışılmıştır. Hastalar ve Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli kohort çalışmada, 2020–2024 yılları arasında primer diz osteoartriti nedeniyle total diz artroplastisi uygulanan toplam 50 hasta ve 72 diz değerlendirilmiştir. Hastalar uygulanan cerrahi tekniğe göre robot destekli TDA ve konvansiyonel TDA olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Robot destekli grupta 35 hastanın 49 dizi, konvansiyonel grupta ise 15 hastanın 23 dizi analiz edilmiştir. Her iki grupta da aynı implant sistemi olan Zimmer Biomet® Persona® Knee System kullanılmıştır. Radyolojik değerlendirmede kalça–diz–ayak bileği açısı (KDA), lateral distal femoral açı (LDFA), medial tibial plato açısı (MTPA), femoral fleksiyon açısı (FFA), tibial posterior slope (TPS) ve eklem hattı yüksekliği (JL, joint line) değişimi analiz edilmiştir. Patellofemoral değerlendirme kapsamında Insall–Salvati ve Blackburne–Peel indeksleri incelenmiştir. Klinik sonuçlar, preoperatif ve postoperatif en az 12 aylık takipte; Oxford Diz Skoru (OKS), Uluslararası Diz Dokümantasyon Komitesi skoru (IKDC-subjektif), Diz Yaralanması ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS) ve Unutulmuş Eklem Skoru-12 (FJS-12) kullanılarak değerlendirilmiştir. Ağrı değerlendirmesi Görsel Analog Skala (VAS) ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışma sonuçlarına göre, klinik değerlendirmede ağrı skorları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmazken, fonksiyonel hasta bildirimli skorlar robotik grup lehine daha yüksek bulunmuştur. Özellikle FJS-12 ve KOOS skorları robotik grupta anlamlı derecede daha iyidir (p<0,05). KDA ve MTPA açısından robotik ve konvansiyonel gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Buna karşın LDFA açısından robotik grupta daha düşük“referans aralık dışı değerleri”oranı elde edilmiştir. Sagittal planda her iki grupta ölçülen FFA ve TPS değerlerinin literatürde tanımlanan referans aralıklar içerisinde kaldığı ve bu parametreler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığı saptanmıştır. Ortalama eklem hattı değişimi robotik grupta daha düşük olmakla birlikte, iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Bu çalışmada robot destekli total diz artroplastisi uygulanan vakalarda, global mekanik hizalanma açısından konvansiyonel tekniklerle benzer sonuçlar bulunmuştur. Bununla birlikte, distal femoral komponent yerleşim doğruluğu ve hasta bildirimli fonksiyonel sonuçlar açısından robotik cerrahinin daha üstün olduğu görülmüştür. Bu bulgular, komponentlerin doğru yerleştirilmesi ve hasta bildirimli klinik skorlarda, robot destekli cerrahinin konvansiyonel yönteme göre daha üstün olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the radiological and clinical outcomes of patients who underwent robotic-assisted and conventional total knee arthroplasty (TKA). A total of 50 patients who underwent surgery for primary knee osteoarthritis between 2020 and 2024 were retrospectively evaluated. Patients were divided into two groups according to the surgical technique: robotic-assisted TKA and conventional TKA. The same implant system was used in all patients to minimize implantrelated variability. Materials and Methods: In this retrospective, single-center cohort study, a total of 50 patients and 72 knees who underwent total knee arthroplasty for primary knee osteoarthritis between 2020 and 2024 were evaluated. Patients were divided into two groups according to the surgical technique: roboticassisted TKA and conventional TKA. The robotic-assisted group included 35 patients and 49 knees, whereas the conventional group included 15 patients and 23 knees. The same implant system, Zimmer Biomet® Persona® Knee System, was used in both groups. Radiological evaluation included the hip– knee–ankle angle (HKA), lateral distal femoral angle (LDFA), medial tibial plateau angle (MTPA), femoral flexion angle (FFA), tibial posterior slope (TPS), and joint line (JL) height change. Patellofemoral assessment was performed using the Insall–Salvati and Blackburne–Peel indices. Clinical outcomes were assessed preoperatively and at a minimum of 12 months postoperatively using the Oxford Knee Score (OKS), International Knee Documentation Committee subjective score (IKDC), Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), and Forgotten Joint Score-12 (FJS- 12). Pain was evaluated using the Visual Analog Scale (VAS). Results: No significant difference was found between the groups in terms of pain scores. However, patient-reported functional outcomes were significantly higher in the robotic-assisted group. In particular, FJS-12 and KOOS scores were significantly higher in the robotic group (p < 0.05). No significant differences were observed between the groups regarding HKA and MTPA. However, the robotic group demonstrated a lower rate of out-of-range values for LDFA. In the sagittal plane, both FFA and TPS values were within the reference ranges reported in the literature in both groups, with no statistically significant differences between them. Although the mean joint line change was lower in the robotic group, the difference between the groups was not statistically significant. Conclusion: Robotic-assisted total knee arthroplasty provides comparable results to conventional techniques in terms of overall mechanical alignment. However, it appears to offer superior accuracy in distal femoral component positioning and improved patient-reported functional outcomes. These findings suggest that robotic-assisted surgery may provide advantages over conventional techniques in component alignment precision and functional recovery.