Ekstrakorporeal membran oksijenasyonu (ECMO) uygulamalarında mortalitenin belirleyicileri
Predictors of mortality in extracorporeal membrane oxygenation (ECMO)
- Tez No: 1012870
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ATALAN ÖZLEN, PROF. DR. SİNAN ARSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonu (ECMO) uygulanan pediatrik ve yetişkin hastalarda hastane içi mortalitesini etkileyen demografik ve klinik süreçle ilişkili belirleyicilerin tanımlanmasını amaçlamaktadır. Gerekçe ve Yöntem: Çalışma, retrospektif ve tanımlayıcı yöntemle yürütülmüştür. 01.01.2014-31.12.2023 yılları arasında, ECMO uygulanan 233 erişkin ve 46 pediatrik olmak üzere toplam 279 hasta verilerinin retrospektif olarak incelendiği tek merkezli bir çalışmadır. Çalışmada hastalara ait demografik veriler, ECMO endikasyonları, kullanılan ECMO tipleri, ECMO uygulama yerleri ve ECMO süreleri ile klinik prognozlar araştırılarak karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22 ile gerçekleştirilmiş, istatistiksel olarak p<0,05 anlamlı kabul edilmiştir. Hastaların klinik özelliklerinin, ek komorbiditelerinin, ECMO öncesi hastanede kalma sürelerinin ve ECMO'ya başlama zamanının hayatta kalma ile doğrusal katkısı olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bulgular: Hastaların %83,5'i erişkin, %16,5'i pediatrik idi. En sık ECMO endikasyonu %36,5 ile post-kardiyotomi yetmezlik ve %26 ile Covid-19 ilişkili Akut Solunum Yetmezliği olarak saptanmıştır. Kardiyojenik şok nedeniyle ECMO uygulanan hastalarda, en sık neden Akut Miyokard İnfarktüsüdür (%58,3). Hem erişkin hem de pediatrik grupta en çok kullanılan ECMO tipi VA-ECMO (sırası ile %57,1 ve %73,9), en uzun süreyle kullanılan ECMO türü de VV ECMO (sırası ile 9,2±7,1 ve 11,8±9) olmuştur. Ortalama ECMO süresi 6.9 gündür (pediatrik grupta 9,9±16,4 ve erişkinlerde 6,5±6,4). Pediatri grubunda ECMO'dan başarıyla ayrılma oranı erişkinlere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek (p=0,003), ECMO öncesi intraaortik balon pompası (IABP) desteği alan hastalarda ECMO'dan başarılı ayrılma ise istatistiksel anlamlı olarak düşük (p<0,05) saptanmıştır. Hem ECMO'dan başarıyla ayrılan erişkin hastaların hem de komorbiditesi olmayan hastaların ECMO süresi istatistiksel anlamlı olarak uzundur (sırası ile p=0.001 ve p=0.001). Sonuç: ECMO hastalarında mortalite; hastanın yaşı, ECMO endikasyonu, uygulama zamanı, destek süresi, kullanılan ECMO tipi ve yoğun bakım süreci yönetimi gibi farklı faktörlerle ilişkili olabilir. Komorbidite varlığının ECMO sonrası klinik sonlanım üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi saptanmamış olmakla birlikte, klinik seyri etkileyebilecek bir faktör olabileceği düşünülmektedir. ECMO tedavisi sırasında hasta yönetimi, multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir. Özellikle ileri yaş ve ek komorbiditeler olduğunda hem ECMO tedavi sürecinde hem de ECMO sonrası yoğun bakımda hasta takibi daha dikkatli ve özenli yaklaşım gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to identify demographic, clinical, and process-related determinants affecting in-hospital mortality in pediatric and adult patients treated with Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO). Material and Methods: This retrospective, descriptive, single-center study analyzed data from a total of 279 patients, including 233 adults and 46 pediatric patients, who underwent ECMO between 01.01.2014 and 31.12.2023. Demographic characteristics, ECMO indications, ECMO modalities, cannulation sites, duration of ECMO support, and clinical outcomes were evaluated and compared. Statistical analyses were performed using SPSS version 22, and a p-value of <0.05 was considered statistically significant. This study aimed to investigate whether the clinical characteristics of patients, their additional comorbidities, their pre-ECMO hospital stay, and the time of initiation of ECMO have a effect on survival. Results: Of the patients, 83.5% were adults and 16.5% were pediatric. The most common ECMO indications were post-cardiotomy failure (36.5%) and COVID-19–related acute respiratory failure (26%). Among patients who received ECMO due to cardiogenic shock, the most frequent underlying cause was acute myocardial infarction (58.3%). In both adult and pediatric groups, the most commonly used ECMO modality was VA-ECMO (57.1% and 73.9%, respectively), whereas VV-ECMO was associated with the longest support duration (9.2 ± 7.1 days in adults and 11.8 ± 9 days in pediatric patients). The overall mean ECMO duration was 6.9 days (9.9 ± 16.4 days in the pediatric group and 6.5 ± 6.4 days in adults). Successful weaning from ECMO was significantly higher in pediatric patients compared to adults (p = 0.003). In contrast, patients who received intra-aortic balloon pump (IABP) support prior to ECMO had a significantly lower rate of successful ECMO weaning (p < 0.05). ECMO duration was significantly longer in adult patients who were successfully weaned from ECMO and in patients without comorbidities (p = 0.001 for both). Conclusion: Mortality in ECMO patients may be influenced by multiple factors, including age, ECMO indication, timing of initiation, duration of support, ECMO modality, and intensive care management. Although the presence of comorbidities was not found to have a statistically significant effect on clinical outcomes, it may still influence the overall clinical course. Patient management during ECMO requires a multidisciplinary approach. Particularly in patients of advanced age and those with additional comorbidities, closer and more meticulous monitoring is essential both during ECMO therapy and throughout the post-ECMO intensive care period.