Diş hekimlerinin, dijital diş hekimliğive meslekte yapay zekâ uygulamaları hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi: Anket çalışması
Evaluation of dentists' knowledge levels regarding digital dentistry and artificial intelligence applications in clinical practice: A survey study
  1. Tez No: 1012872
  2. Yazar: BARIŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE PARLAR ÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki uzman ve genel diş hekimleri ile diş hekimliği fakültelerinde öğrenim gören son sınıf stajyer öğrencilerinin, dijital diş hekimliği ve Yapay zekâ uygulamalarına yönelik bilgi, algı ve tutumlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya toplam 437 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların %52,86'sı diş hekimi, %47,14'ü ise öğrenci statüsündedir. Google Formlar aracılığıyla 42 soruluk bir anket dağıtılmıştır. Veriler frekans ve yüzde dağılımları ile özetlenmiş, gruplar arası karşılaştırmalarda Ki-kare testi kullanılmıştır (α=0.05). Analizler SPSS 22.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun dijital teknolojiler ve yapay zekâ uygulamaları hakkında bilgi sahibi olduğu, ancak bu bilginin klinik kullanıma aynı düzeyde yansımadığı ve kullanımın sınırlı kaldığı görülmüştür. Yapay zekâya yönelik güvenin öğrencilerde daha yüksek olduğu belirlenirken, diş hekimlerinin daha temkinli bir yaklaşım sergilediği dikkat çekmiştir. Uzman diş hekimlerinin yapay zekâ uygulamalarını genel diş hekimlerine kıyasla daha fazla kullandığı görülmüştür. Dijital sistemlerin kullanımının özellikle protetik diş tedavisi uzmanları arasında daha yaygın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the knowledge, awareness, and attitudes of general dentists, specialist dentists, and senior dental students in Turkey regarding digital dentistry and artificial intelligence applications. A total of 437 participants were included in the study. Of the participants, 52.86% were dentists and 47.14% were students. A 42-item questionnaire was distributed via Google Forms. Data were summarized using frequency and percentage distributions, and group comparisons were performed using the Chi-square test (α=0.05). Statistical analyses were conducted using SPSS 22.0 software. The majority of participants were aware of digital technologies and artificial intelligence applications; however, this knowledge was not reflected at the same level in clinical practice, and their use remained limited. While trust in artificial intelligence was found to be higher among students, dentists demonstrated a more cautious approach. Specialist dentists were observed to use artificial intelligence applications more frequently than general dentists. Additionally, the use of digital systems was found to be more prevalent among prosthodontists.