Klinik örneklerden izole edilen Clostridium türlerinin antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of antibiotic susceptibility of Clostridium species isolated from clinical specimens
  1. Tez No: 1012907
  2. Yazar: NURULLAH ÇALİKKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN SAYIN, PROF. DR. ZEYNEP ARZU İLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Clostridium türleri, ciddi enfeksiyonlarla ilişkili klinik açıdan önemli anaerop patojenlerdir; ancak Türkiye'de bu bakterilerin antimikrobiyal duyarlılık paternlerine ilişkin veriler sınırlıdır. Bu çalışmada, invaziv klinik örneklerden izole edilen Clostridium türlerinin antimikrobiyal duyarlılık profillerinin değerlendirilmesi ve küresel direnç paternleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntemler: 2019–2024 yılları arasında izole edilmiş 13 farklı türü temsil eden toplam 50 Clostridium spp. izolatı çalışmaya dahil edilmiştir. Tür düzeyinde tanımlama MALDI-TOF MS ile yapılmıştır. Antimikrobiyal duyarlılık testleri, ampisilin, ampisilin–sulbaktam, vankomisin, metronidazol, klindamisin ve meropenem için minimum inhibitör konsantrasyonların (MİK) belirlenmesi amacıyla gradiyent difüzyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, Avrupa Antimikrobiyal Duyarlılık Testleri Komitesi (EUCAST v16.0) klinik sınır değerlerine göre yorumlanmıştır. Bulgular: En sık izole edilen türler Clostridium perfringens (n=15), C. paraputrificum (n=7), C. tertium (n=5) ve C. sporogenes (n=5) olmuştur. Tüm izolatlar metronidazole duyarlı bulunmuştur. Ampisilin–sulbaktam (%90) ve vankomisin (%88) için yüksek duyarlılık oranları saptanmış; ancak tüm C. innocuum izolatları ile C. sporogenes izolatlarının büyük çoğunluğu vankomisine dirençli bulunmuştur. Ampisiline karşı genel duyarlılık oranı %78 olup, bazı türlerde direnç oranlarının %40 ve üzerinde olduğu belirlenmiştir. Klindamisin en düşük etkinliği göstermiş (%38 duyarlılık), meropenem direnci ise izolatların %48'inde saptanmıştır. Sonuç: Türkiye'de Clostridium enfeksiyonlarının ampirik tedavisinde metronidazol ve ampisilin–sulbaktam etkinliğini korumaktadır. Vankomisin ve ampisilin dikkatli kullanılmalı; klindamisin ve meropenem ise duyarlılık testi olmaksızın tercih edilmemelidir. Tedavi kararlarında tür düzeyinde direnç paternleri göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Clostridium species are clinically important anaerobic pathogens associated with severe infections; however, data on their antimicrobial susceptibility patterns in Türkiye remain limited. This study aimed to evaluate the antimicrobial susceptibility profiles of Clostridium species isolated from invasive clinical specimens and compare them with reported global resistance patterns. Methods: A total of 50 Clostridium spp. isolates, representing 13 different species and isolated between 2019 and 2024, were included in the study. Species identification was performed using MALDI-TOF MS. Antimicrobial susceptibility testing was performed using the gradient diffusion method to determine minimum inhibitory concentrations (MICs) of ampicillin, ampicillin–sulbactam, vancomycin, metronidazole, clindamycin, and meropenem. Results were interpreted according to EUCAST v16.0 breakpoints. Results: The most frequently isolated species were Clostridium perfringens (n=15), C. paraputrificum (n=7), C. tertium (n=5), and C. sporogenes (n=5). All isolates were susceptible to metronidazole. High susceptibility rates were observed for ampicillin–sulbactam (90%) and vancomycin (88%); however, all C. innocuum isolates and most C. sporogenes isolates were resistant to vancomycin. Overall susceptibility to ampicillin was 78%, with resistance rates ≥40% in several species. Clindamycin showed the lowest activity (38% susceptibility), while meropenem resistance was detected in 48% of isolates. Conclusion: Metronidazole and ampicillin–sulbactam remain effective for empirical treatment of Clostridium infections in Türkiye. Vancomycin and ampicillin should be used cautiously, and clindamycin and meropenem should be avoided without susceptibility testing; species-specific resistance patterns should guide treatment decisions.