Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan ergenlerde nikotin tüketimi, zihin gezinmesi, duygu düzenleme, zihinselleştirme ve yürütücü işlevlerin incelenmesi
Investigation of nicotine use, mind wandering, emotion regulation, mentalization, and executive functions in adolescents with attention-deficit/hyperactivity disorder
- Tez No: 1012908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı olan ergenlerde nikotin tüketiminin zihin gezinmesi, duygu düzenleme, zihinselleştirme ve yürütücü işlevler ile ilişkisi incelenmiş; bu değişkenlerin DEHB semptom şiddetiyle olan bağlantıları değerlendirilmiştir. Çalışmaya 14-17 yaş aralığında, 28'i sigara kullanmayan ve 27'si sigara kullanan toplam 55 DEHB tanılı ergen dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen ergenler, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli DSM-5 psikiyatrik tanı görüşmesi, Sosyodemografik Bilgi Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Zihin Gezinmesi Ölçekleri, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, Mentalizasyon Ölçeği, Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV Testi, Yönetici İşlev Davranışlarını Derecelendirme Ölçeği Anne Baba Formu, Conners Anababa Dereceleme Ölçeği-Yenilenmiş Kısa Formu ve Güçler ve Güçlükler Anketi Anne-Baba Formu ile değerlendirilmiştir. Sigara kullanan DEHB tanısı olan ergenlerde istemsiz zihin gezinmesinin daha sık olduğu, yürütücü işlevlerden özellikle ketleme, emosyon kontrolü ve davranım düzenleme alanlarında daha fazla güçlük yaşandığı ve karşıt olma-karşı gelme ile davranış sorunlarının daha belirgin olduğu saptanmıştır. Duygu düzenleme güçlükleri ve zihinselleştirme becerileri açısından gruplar genel olarak benzerlik gösterirken, zihinselleştirmenin duygu düzenleme alt boyutunda sigara kullanan grubun daha düşük puan aldığı belirlenmiştir. Ayrıca sigara kullanan ergenlerde algısal akıl yürütme indeks puanının daha düşük olduğu görülmüştür. DEHB semptom şiddeti; zihin gezinmesi, yürütücü işlev bozuklukları ve davranışsal güçlüklerle pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Yordayıcı analizlerde ise DEHB semptom şiddetinin özellikle yürütücü işlevlerdeki bozulma ve istemsiz zihin gezinmesi tarafından anlamlı biçimde yordandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between nicotine use and mind wandering, emotion regulation, mentalization, and executive functions in adolescents diagnosed with Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD) was examined, and the associations of these variables with ADHD symptom severity and functional difficulties were evaluated. The study included a total of 55 adolescents aged 14-17 years with an ADHD diagnosis, of whom 28 were non-smokers and 27 were smokers. Participants were assessed using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children- Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) DSM-5, Sociodemographic Data Form, Fagerström Test for Nicotine Dependence, Mind Wandering Scales, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Mentalization Scale, Wechsler Intelligence Scale for Children-Fourth Edition (WISC-IV), Behavior Rating Inventory of Executive Function - Parent Form, Conners' Parent Rating Scale-Revised Short Form, and Strengths and Difficulties Questionnaire-Parent Form. Adolescents with ADHD who smoked exhibited significantly higher levels of involuntary mind wandering, greater difficulties in executive functions-particularly inhibition, emotional control, and behavioral regulation and more pronounced oppositional-defiant symptoms and behavioral problems. While emotion regulation difficulties and overall mentalization abilities were generally similar between groups, smokers scored lower on the emotion regulation subdimension of the mentalization scale. In addition, smokers demonstrated lower scores on the Perceptual Reasoning Index of the WISC-IV. ADHD symptom severity was positively associated with mind wandering, executive dysfunction, and behavioral difficulties. Regression analyses revealed that ADHD symptom severity was significantly predicted by impairments in executive functions and involuntary mind wandering.