Üretken yapay zekâya ilişkin kullanıcı algı ve tutumlarının belirlenmesi: GPT- 4o üzerine bir araştırma
Determination of user perceptions and attitudes toward generative artificial intelligence: A study on GPT- 4o
- Tez No: 1012926
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAKIRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ uygulamalarından biri olan ChatGPT'nin 4o modeline ilişkin kullanıcıların tutum ve algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Veri kaynağı olarak, YouTube platformunda yüksek görüntüleme ve yorum sayısına sahip olan“Two GPT-4os Interacting and Singing”başlıklı videoya ait kullanıcı yorumları kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veri seti, 19 Nisan 2025 tarihinde YouTube Data API aracılığıyla Python kullanılarak elde edilmiş ve 9537 yorum toplanmıştır. Veri ön işleme aşamasının ardından 8916 yorum analiz edilmiştir. VOSviewer yazılımı kullanılarak anlamsal ağ analizi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda 4531 terimden oluşan veri setinde eşik değeri 50 olarak belirlenmiş ve 105 terim analiz edilmiştir. Çözünürlük parametresi; 1.00, 1.10 ve 1.20 olarak belirlenmiş, sırasıyla dört, altı ve dokuz küme elde edilmiştir. Bu kümelerden hareketle ChatGPT'ye ilişkin kullanıcı algı ve tutumlarını yansıtan anlamsal ağ haritaları oluşturulmuştur. Çalışmada, kavramsal ağ bütünlüğünün korunduğu ve aşırı parçalanma riskinin minimize edildiği 1.00 çözünürlük parametresinin hem kümelerin oluşması hem de anlamsal ağ haritaları oluşturulması açısından daha uygun bir parametre değeri olduğu belirlenmiştir. Bu analiz düzeyinde elde edilen bulgular, ChatGPT'nin teknik, insani, duygusal ve toplumsal boyutlar açısından değerlendirildiğini göstermektedir. Ayrıca araştırmada duygu analizi yapılmıştır. Bu analize göre; kullanıcı yorumları pozitif, negatif ve nötr olmak üzere üç sınıfa ayrılmıştır. Analiz sonuçlarına göre veri setinde 3249 pozitif, 2022 negatif ve 3645 nötr yorum olduğu belirlenmiştir. ChatGPT'ye yönelik tutumların sadece teknik düzeyde olmadığını insan benzerliği, yenilik, işlevsellik, güven, etik ve temkinli yaklaşımlar gibi pek çok farklı bakış v açısı üzerinden şekillendiğini göstermektedir. Bu çalışma, toplum ve yapay zekâ arasındaki ilişkinin anlaşılmasına imkân vererek hem literatüre hem de gelecek çalışmalara rehberlik etmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examines users' attitudes and perceptions toward the 4o model of ChatGPT, an application of artificial intelligence. As the data source, user comments from the YouTube video titled“Two GPT-4os Interacting and Singing,”which has a high number of views and comments, were analyzed. The dataset was collected on April 19, 2025, using the YouTube Data API with Python, resulting in 9,537 comments. After preprocessing, 8,916 comments were included in the analysis. Semantic network analysis was conducted using VOSviewer. From a dataset containing 4,531 terms, a threshold value of 50 was applied, and 105 terms were analyzed. Resolution parameters were set at 1.00, 1.10, and 1.20, producing four, six, and nine clusters, respectively. Based on these clusters, semantic network maps reflecting user attitudes and perceptions of ChatGPT were created. The findings indicate that a resolution parameter of 1.00 is the most suitable, as it preserves conceptual network integrity while minimizing excessive fragmentation. Results show that ChatGPT is evaluated across technical, human, emotional, and social dimensions. Additionally, sentiment analysis categorized comments as positive, negative, or neutral, revealing 3,249 positive, 2,022 negative, and 3,645 neutral comments. Overall, user attitudes extend beyond technical aspects and are shaped by factors such as human-likeness, innovation, functionality, trust, ethics, and caution. This study contributes to understanding the relationship between society and artificial intelligence and offers guidance for future academic research and practical applications in the field.