Osmanlı Klasik Dönem tıp kitaplarının yazarları ve yazılış amaçları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Ottoman Classical Period medical books in terms of authors and their purposes of writing
  1. Tez No: 1012925
  2. Yazar: ZEHRA ASLAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsamında Osmanlı klasik dönemde yazılan tıp kitapları yazarları ve yazılış amaçları açısından incelenmiştir. İnsan var olduğundan beri var olan tıp ilmi, bulunduğu devrin özelliklerine göre gelişme göstermiş ve şekillenmiştir. Mezopotamya, Mısır, Hitit, Yunan, İslam tıbbı gibi dönemlerde incelenen tıp ilminde Türk tıbbı da önemli bir yer almaktadır. Türk tıbbı içinde yer alan Osmanlı döneminin tıp alanındaki en önemli dönemlerinden biri de şüphesiz ki klasik dönem olarak adlandırılan dönemdir. Bu dönemde yazılan tıp eserleri önceki ve sonraki dönemlerde olduğu gibi daha önceki yazılan eserlerden faydalanılarak veya yazarların kendi tecrübeleri ile yazılmıştır. Yazarların birçoğu eserlerin giriş bölümlerinde eserleri hangi amaçla yazdıklarını belirten bir bölüme yer vermişlerdir. Çalışmamızda Osmanlı Klasik dönemde yazılmış olan, eski harfli Türkçe 'den günümüz Türkçe' sine çevirisi yapılan, basılı veya elektronik kopyalarına ulaşılabilen eserler kaynak olarak kullanılmıştır. Eserlerin incelenmesi sonucunda eserlerin yalnızca hekimler için yazılmadığı, eğitici bir rehber olarak da yazıldığı görülmüştür. Yazılış amaçları arasında tıp ilmi ile din ilminin ilişkilendirilmesi, herkesin anlaması için Türkçe yazılmasına özen gösterilmesi, sevap kazanma veya Allah rızası, bilgi ve tecrübelerin aktarılması gibi amaçlar yer almaktadır. İncelemeler sonucu elde edilen yazılış amaçları bu dönem yazarlarının sadece bilimsel olarak değil, eğitim, sosyal, dini sorumluluk gibi sorumluluklar da taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Ottoman classical period medical books in terms of authors and writing purposes. Medical science, which has existed since the dawn of humanity, has developed and been shaped by the characteristics of its time. Turkish medicine holds a significant place within the medical sciences studied in periods such as Mesopotamian, Egyptian, Hittite, Greek, and Islamic medicine. One of the most important periods in the field of medicine during the Ottoman period, within Turkish medicine, is undoubtedly the so-called Classical Period. Medical books written during this period, as in previous and subsequent periods, drew on previous works or drew on the authors' own experiences. The purposes of writing are included in the introduction section of the books. In this study, books written during the Ottoman Classical Period, translated old Turkish to modern Turkish, and available in printed or electronic copies, were used as sources. The analysis of these books revealed that the Works were not written only for physicians but also served as educational guides. Their writing purposes included linking medical science and religion, careful attention to writing in Turkish for universal unserstanding, earning good deeds or divine approval, conveying knowledge and experiences. The writing purposes identified through analysis demonstrate that writers from this period held not only scientific but also educational, social, and religious responsibilities.