Algılanan stres ile problemli internet kullanımı arasındaki ilişkide bilişsel ve duygusal süreçlerin rolü
The role of cognitive and emotional processes in the relationship between perceived stress and problematic internet use
  1. Tez No: 1012932
  2. Yazar: GAYE ÖZDEMİR ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Günümüzde, birçok gelişimin öncüsü durumunda olan internetin, her geçen gün kullanımı artmaktadır. Sağladığı kolaylıkların yanı sıra psikolojik, fiziksel ve sosyokültürel sorunlara da yol açabilmektedir. Globalleşen dünyada, popüler bir kavram olarak yerini alan problemli internet kullanımı ise adından oldukça söz ettiren sorunlardan biridir. Kullanım süresi, sıklığı ve amacına bağlı olarak aşırılıkları içeren ve bireyin işlevselliğini olumsuz yönde etkileyebilen problemli internet kullanımı, fiziksel ve ruhsal sağlığın belirleyicisi ve modern çağın en yaygın sorunu olan stres ile ilişkilendirilmektedir. Algılanan stresle baş edebilmede bilişsel ve duygusal süreçlerin rolü mevcut ilişkinin dinamiğinin anlaşılmasında oldukça önemlidir. Bu doğrultuda, çalışma kapsamında algılanan stres ile problemli internet kullanımı arasındaki ilişkide bilişsel ve duygusal süreçlerin rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi, kolaylıkla bulunabileni örnekleme yöntemi ile seçilen 18-26 yaş aralığında Türkiye'deki 352 bireyden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği kullanılmıştır. Söz konusu değişkenlere ilişkin ilk aşamada, problemli internet kullanımı toplam puanının ve alt ölçek puanlarının sosyodemografik değişkenlerle olan ilişkisi incelenmiştir. Analiz sonucunda problemli internet kullanımı ve alt boyutlarının cinsiyet, sosyoekonomik düzey ve eğitim durumuna göre farklılaşmadığı; yaş ve günlük ortalama internet kullanımına göre farklılaştığı bulunmuştur. İkinci aşamada araştırma değişkenleri ve problemli internet kullanımı alt boyutları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarının hepsinin anlamlı çıkması üzerine, algılanan stres ile problemli internet kullanımı arasındaki ilişkide bilişsel esneklik ve duygu düzenlemenin aracı rolünü ortaya koyabilmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda üçüncü aşamada, değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiler, aracılık etki modeli ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda hem algılanan stres düzeyinin bilişsel esneklik ve duygu düzenlemeyi hem de bilişsel esneklik ve duygu düzenlemenin problemli internet kullanımını negatif yönde yordadığı; algılanan stresin ise doğrudan ve dolaylı olarak problemli internet kullanımını pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular, ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılmış olup geliştirilecek müdahale çalışmalarına temel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the internet, which is at the forefront of many developments, is being used more and more every day. While it offers convenience, it can also lead to psychological, physical, and sociocultural problems. In a globalizing world, problematic internet use, which has become a popular concept, is one of the most talked-about issues. Problem internet use, which involves excesses depending on the duration, frequency, and purpose of use and can negatively affect an individual's functioning, is associated with stress, which is a determinant of physical and mental health and the most common problem of the modern age. The role of cognitive and emotional processes in coping with perceived stress is crucial in understanding the dynamics of this relationship. Accordingly, this study aims to examine the role of cognitive and emotional processes in the relationship between perceived stress and problematic internet use. The sample consists of 352 individuals aged 18-26 in Turkey, selected using convenience sampling. The Personal Information Form, Perceived Stress Scale, Cognitive Flexibility Scale, Emotion Regulation Skills Scale, and Problematic Internet Use Scale were used as data collection tools. In the first stage regarding the variables in question, the relationship between the total problematic internet use score and subscale scores and sociodemographic variables was examined. The analysis revealed that problematic internet use and its subdimensions did not differ according to gender, socioeconomic status, and educational status; however, they differed according to age and average daily internet use. In the second stage, the relationships between the research variables and the subdimensions of problematic internet use were examined. As all correlation analysis results were significant, the aim was to reveal the mediating role of cognitive flexibility and emotion regulation in the relationship between perceived stress and problematic internet use. Accordingly, in the third stage, the direct and indirect relationships between the variables were analyzed using a mediation effect model. The analysis revealed that perceived stress levels negatively predicted both cognitive flexibility and emotion regulation, and that cognitive flexibility and emotion regulation negatively predicted problematic internet use; perceived stress, on the other hand, directly and indirectly predicted problematic internet use positively. The findings obtained from the research were discussed in line with the relevant literature and form the basis for future intervention studies.