Fibromiyalji hastalarında alt üriner sistem semptomlarının denge düşme riski ve yaşam kalitesi parametreleri üzerine etkisi
The impact of lower urinary tract symptoms on balance, fall risk, and quality of life parameters in patients with fibromyalgia
- Tez No: 1012974
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YUMUŞAKHUYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Fibromiyalji (FM), yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, uyku bozuklukları ve çeşitli somatik semptomlarla karakterize kronik bir hastalıktır. Son yıllarda FM hastalarında denge bozukluğu ve artmış düşme riski olduğu gösterilmiştir. Pelvik taban disfonksiyonuna bağlı gelişen alt üriner sistem semptomlarının da FM'de sık görüldüğü bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, fibromiyalji hastalarında alt üriner sistem semptomlarının denge, düşme riski ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya fibromiyalji tanısı alan toplam 128 hasta dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri kaydedildi ve alt üriner sistem semptomları sorgulandı. Hastalık şiddeti Fibromiyalji Etki Anketi (FIQ) ile değerlendirildi. Denge değerlendirmesi Berg Denge Skalası (BBS) ve KoreBalance denge değerlendirme sistemi kullanılarak yapıldı. Düşme korkusu Düşme Etkinlik Ölçeği (FES) ile, yaşam kalitesi ise İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL) ile değerlendirildi. Üriner inkontinans varlığına göre gruplar karşılaştırıldı ve değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edildi. Fibromiyalji hastalarında alt üriner sistem semptomlarının yaygın olduğu saptandı. Çalışmamızda hastaların önemli bir kısmında depolama, işeme ve işeme sonrası faz semptomlarının birlikte görülebildiği; özellikle noktürinin tüm hastaların %50,8'inde mevcut olduğu belirlendi. Üriner inkontinans alt tipleri değerlendirildiğinde ise en sık görülen tipin %51,6 ile mikst tip üriner inkontinans olduğu saptandı. Üriner inkontinans varlığına göre yapılan karşılaştırmalarda hastalık şiddeti, denge ve düşme korkusu açısından anlamlı fark saptanmadı. Bununla birlikte ayrıntılı analizlerde bazı alt üriner sistem semptomlarının klinik açıdan önemli ilişkiler gösterdiği görüldü. Özellikle noktürinin denge performansını olumsuz etkileyebileceği, gece mobilizasyonunu artırarak düşme riskine xiii katkıda bulunabileceği ve yaşam kalitesinde azalma ile ilişkili olduğu düşünüldü. Ayrıca urgency, fark etmeden idrar kaçırma ve stres tipi inkontinans semptomlarının da hastalık şiddeti, denge ve düşme korkusu ile ilişkili olduğu belirlendi. Hastalık şiddeti arttıkça hem depolama fazı hem de işeme fazına ait alt üriner sistem semptomlarının arttığı saptandı. Sonuç olarak fibromiyalji hastalarının yalnızca ağrı açısından değil, alt üriner sistem semptomları yönünden de bütüncül şekilde değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Özellikle noktüri varlığının denge bozukluğu ve düşme riski açısından klinik değerlendirmede göz önünde bulundurulması önemlidir. Pelvik taban rehabilitasyonu, core stabilizasyon egzersizleri ve postüral kontrolü hedefleyen rehabilitasyon yaklaşımlarının; hem alt üriner sistem semptomlarının azaltılmasına hem de denge performansının iyileştirilmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia (FM) is a chronic disorder characterized by widespread musculoskeletal pain, fatigue, sleep disturbances, and various somatic symptoms. Recent studies have demonstrated balance impairment and an increased risk of falls in patients with FM. Pelvic floor dysfunction and related lower urinary tract symptoms are also commonly reported in this population. The aim of this study was to evaluate the effects of lower urinary tract symptoms on balance, fall risk, and quality of life in patients with fibromyalgia. A total of 128 patients diagnosed with fibromyalgia were included in this study. Demographic characteristics were recorded and lower urinary tract symptoms were assessed. Disease severity was evaluated using the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ). Balance was assessed using the Berg Balance Scale (BBS) and the KoreBalance balance assessment system. Fear of falling was evaluated with the Falls Efficacy Scale (FES), and quality of life was assessed using the Incontinence Quality of Life Questionnaire (I-QOL). Patients were compared according to the presence of urinary incontinence, and the relationships between variables were analyzed. Lower urinary tract symptoms were found to be highly prevalent in patients with fibromyalgia. In our study, a considerable proportion of patients presented with storage, voiding, and post-micturition symptoms simultaneously, while nocturia was observed in 50.8% of all patients. When urinary incontinence subtypes were evaluated, mixed urinary incontinence was identified as the most common subtype, accounting for 51.6% of cases. Comparisons based on the presence of urinary incontinence revealed no significant differences in disease severity, balance, or fear of falling. However, detailed analyses demonstrated clinically important associations between certain lower urinary tract xv symptoms and functional outcomes. In particular, nocturia was found to be associated with impaired balance performance, a possible increase in fall risk due to nighttime mobilization, and reduced quality of life. In addition, urgency, unconscious urine leakage, and stress urinary incontinence symptoms were associated with disease severity, balance impairment, and fear of falling. As disease severity increased, both storage-phase and voiding-phase lower urinary tract symptoms were found to increase as well. In conclusion, patients with fibromyalgia should be evaluated not only in terms of pain but also comprehensively with respect to lower urinary tract symptoms. The presence of nocturia, in particular, should be taken into consideration during clinical assessment because of its potential association with balance impairment and increased fall risk. Pelvic floor rehabilitation, core stabilization exercises, and rehabilitation approaches targeting postural control may contribute not only to the reduction of lower urinary tract symptoms but also to the improvement of balance performance.