Serviks kanseri squamöz hücreli ve adenokarsinom alt tipleri arasındaki sağkalım verilerinin karşılaştırılması
Comparative analysis of survival outcomes in squamous cell carcinoma and adenocarcinoma subtypes of cervical cancer
- Tez No: 1012975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER GEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada serviks kanserinde SHK ve adenokarsinom histolojik alt tipleri arasında OS ve RFS sonuçlarının karşılaştırılması ve histolojik alt tipin bağımsız prognostik değerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli ve gözlemsel çalışmaya, 01 Ocak 2017 – 31 Aralık 2024 tarihleri arasında serviks kanseri tanısı alan ve tedavisi merkezimizde gerçekleştirilen toplam 159 hasta dahil edildi. Hastalar histolojik alt tipe göre SHK ve adenokarsinom olarak iki gruba ayrıldı. Klinik, demografik ve patolojik veriler hastane bilgi yönetim sistemi kayıtlarından elde edildi. Tüm hastalar FIGO 2018 evreleme sistemine göre sınıflandırıldı. Sağkalım analizleri Kaplan–Meier yöntemi ile değerlendirildi ve gruplar log rank testi ile karşılaştırıldı. Bağımsız prognostik faktörlerin belirlenmesi amacıyla univariate ve multivariate Cox orantılı hazard regresyon analizleri uygulandı. Ayrıca FIGO evresine göre stratifiye alt grup analizleri gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 159 hastanın 66'sı (%41,5) adenokarsinom, 93'ü (%58,5) SHK tanısı aldı. Kaplan–Meier analizlerinde histolojik alt tipler arasında OS (p=0,313) ve RFS (p=0,352) açısından anlamlı fark saptanmadı. FIGO evresine göre yapılan erken (IA–IB), orta (IIA–IIB) ve ileri evre (III–IV) alt grup analizlerinde de histolojik alt tipler arasında sağkalım açısından anlamlı fark izlenmedi (tüm p>0,05). Multivariate Cox regresyon analizinde FIGO evresi OS açısından bağımsız prognostik faktör olarak saptandı (HR=1,215; %95 CI: 1,012–1,460; p=0,037). Histolojik alt tipin ise hem OS (HR=0,985; p=0,971) hem de RFS (HR=0,692; p=0,306) açısından bağımsız prognostik etkisi gösterilemedi. İleri evre hastalarda cerrahi (HR=0,113; p=0,005) ve KRT (HR=0,248; p=0,035) OS üzerinde anlamlı koruyucu etki gösterdi. Sonuç: Bu çalışmada serviks kanserinde SHK ve adenokarsinom histolojik alt tipleri arasında sağkalım açısından bağımsız anlamlı fark saptanmamıştır. Histolojik alt tipin tek başına prognostik belirleyici olmadığı, buna karşılık FIGO evresi, LNM ve uygulanan tedavi modalitelerinin prognoz üzerinde daha belirleyici rol oynadığı gösterilmiştir. Bu bulgular, serviks kanserinde tedavi kararlarının yalnızca histolojik alt tipe dayandırılmaması gerektiğini ve hastalık evresi ile tümör biyolojisinin birlikte değerlendirilmesinin önemini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare overall survival (OS) and recurrence-free survival (RFS) outcomes between squamous cell carcinoma (SCC) and adenocarcinoma histological subtypes in cervical cancer and to evaluate the independent prognostic value of histological subtype. Materials and Methods: This retrospective, single-center, observational study included a total of 159 patients diagnosed with cervical cancer and treated at our center between January 1, 2017, and December 31, 2024. Patients were divided into SCC and adenocarcinoma groups according to histological subtype. Clinical, demographic, and pathological data were obtained from the hospital information management system records. All patients were staged according to the FIGO 2018 staging system. Survival analyses were performed using the Kaplan–Meier method, and groups were compare dusing the log-rank test. Univariate and multivariate Cox proportional hazards regression analyses were conducted to identify independent prognostic factors. Additionally, stratified subgroup analyses according to FIGO stage were performed. Results: Of the 159 patients included in the study, 66 (41.5%) were diagnosed with adenocarcinoma and 93 (58.5%) with SCC. Kaplan–Meier analyses demonstrated no significant difference between histological subtypes in terms of OS (p=0.313) or RFS (p=0.352). Similarly, no significant survival difference was observed between histological subtypes in subgroup analyses stratified by FIGO stage as early-stage (IA–IB), intermediate stage (IIA–IIB), and advanced-stage (III–IV) disease (all p>0.05). In multivariate Cox regression analysis, FIGO stage was identified as an independent prognostic factor for OS (HR=1.215; 95% CI: 1.012–1.460; p=0.037). Histological subtype was not found to have an independent prognostic effect on either OS (HR=0.985; p=0.971) or RFS (HR=0.692; p=0.306). In advanced-stage patients, surgery (HR=0.113; p=0.005) and chemoradiotherapy (HR=0.248; p=0.035) showed significant protective effects on OS. Conclusion: In this study, no independent significant difference in survival outcomes was found between SCC and adenocarcinoma histological subtypes in cervical cancer. Histological subtype alone was not identified as an independent prognostic determinant, whereas FIGO stage, lymph node metastasis, and treatment modalities played more decisive roles in prognosis. These findings suggest that treatment decisions in cervical cancer should not be based solely on histological subtype and highlight the importance of a comprehensive evaluation including disease stage and tumor biology.