Vergi hatalarının oluşum dinamikleri ve etkileri üzerine nitel bir inceleme
A qualitative analysis of the formation dynamics and impacts of tax errors
- Tez No: 1013040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ SANDALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; vergi hatalarının bireysel veya teknik bir sorun olmanın ötesinde hukuki, yapısal ve davranışsal boyutlarını bütüncül bir perspektifle incelemektir. Ayrıca, muhasebe meslek mensuplarının deneyimleri ışığında vergi hatalarının nedenleri, süreçleri ve çözüm yolları arasındaki ilişkilerin saptanması hedeflenmektedir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı ve durum çalışması deseni benimsenmiş; veriler, maksimum çeşitlilik örneklemesiyle belirlenen 10 meslek mensubu ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla derlenmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenerek kavramsal bir çerçeveye oturtulmuştur. Analiz neticesinde; beşi hataların nedenlerine, üçü ise sonuçlarına yönelik toplam sekiz ana tema belirlenmiştir. Bu kapsamda; iş yükü, mevzuat karmaşıklığı, vergiye gönüllü uyum, eğitim eksikliği ve teknik sorunlar öne çıkan başlıklar olarak görülmektedir. Katılımcılar, hataların teknik eksikliklerin yanı sıra idari süreçlerin karmaşıklığı ile doğrudan ilişkili olduğunu vurgulamaktadır. Araştırma sonuçları, vergi hatalarının çok katmanlı yapısını ortaya koyarken; çözümün mevzuat sadeleştirmesi, mesleki eğitim, dijital altyapı iyileştirmesi ve vergi bilinci artırımı gibi çok boyutlu yaklaşımlarla mümkün olduğunu göstermektedir. Çalışmanın bulguları, seçilen örneklem ve coğrafi bölge ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to conduct a holistic examination of tax errors, transcending their perception as mere individual or technical accounting issues to include their legal, structural, and behavioral dimensions. Furthermore, it aims to identify the relationships between the causes, processes, and potential solutions of tax errors based on the professional experiences of accounting practitioners. This research adopts a qualitative approach, specifically utilizing a case study design. Data were collected through semi-structured interviews with ten accounting professionals identified via maximum variation sampling. The gathered data were analyzed using thematic analysis to establish a comprehensive conceptual framework. As a result of the analysis, eight themes were identified: five related to the causes of tax errors and three to their consequences. Key findings include issues such as workload, regulatory complexity, voluntary tax compliance, educational deficiencies, and administrative-technical challenges. Participants emphasize that tax errors are directly correlated with administrative complexity and educational levels rather than just technical inadequacies. The results indicate that tax errors possess a multi-layered structure, suggesting that solutions require multi-dimensional approaches, including legislative simplification, professional training, and digital infrastructure improvements. The findings are limited to the specific sample and geographical region studied.