Manisa il merkezi zeminlerinin statik ve dinamik açıdan geoteknik karakterizasyonu
Geotechnical characterization of Manisa city center soils aspect static and dynamic properties
- Tez No: 1013039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER BAŞARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
Özet
Ülkemiz, geçmişten günümüze kadar birçok depreme maruz kalmaktadır. Yaşanan bu depremler, toplumda deprem bilincini oluşturmuş ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini göstermiştir. Ülke genelinde yapılan çalışmalarda, deprem riskinin yüksek olabileceği yerlerin belirlenmesi ön plana çıkmıştır. Manisa'da deprem riskinin yüksek olduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Manisa ili, tarihsel süreçte çok fazla sayıda yıkıcı deprem görmüş ve tehlike oluşturabilecek çeşitli fay hattına yakın bir konumdadır. Deprem riski olabilecek yerlerin belirlenmesinde, depremin büyüklüğü, merkez üssü ve yerleşim alanlarına yakınlığı gibi deprem özelliklerinin yanı sıra yerel zemin koşulları da dikkate alınmaktadır. Yerel zemin koşulları farklı bölgelerde farklı zemin özellikleri gösterebildiğinden, hasarlar da bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Bu bölgelerin detaylı olarak incelenmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, Manisa il merkezi zeminleri hakkında yapılmış arazi ve laboratuvar deneylerine dayalı zemin etüt çalışmalarından elde edilen verilerden yararlanılarak, bölgenin zemin özellikleri hakkında bilgi sahibi olunabilecek bulgular incelenerek saha zeminlerinin temel ve mühendislik özellikleri ve zemin parametreleri belirlenmiştir. Çalışma kapsamında saha zeminlerinin deprem tepki analizlerinde inceleme sahasında ve yakın civarında geçmişte gerçekleşmiş depremlere ait sismik veriler kullanılmıştır. Statik hesap ve Deepsoil yazılımı ile zaman tanım alanında yapılan dinamik analizler ile bu çalışmanın konusu olan Manisa il merkezi zeminlerinin geoteknik mühendisliği bakımından statik ve dinamik davranış özellikleri ve karakterizasyonu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country has been exposed to numerous earthquakes from past to present. These earthquakes have raised public awareness of earthquakes and have demonstrated the necessity of taking appropriate preventive measures. In studies conducted throughout the country, the identification of areas that may have a high earthquake risk has come to the forefront. Manisa is among the regions with high earthquake risk. Manisa Province has experienced a large number of destructive earthquakes throughout the historical period and is located in close proximity to various fault lines that may pose a hazard. In the determination of areas that may be exposed to earthquake risk, in addition to earthquake characteristics such as magnitude, epicenter, and proximity to settlement areas, local site conditions are also taken into consideration. Since local site conditions may exhibit different soil properties in different regions, earthquake-induced damage also varies from region to region. Therefore, hese regions require detailed examination and the necessary precautions. Within the scope of this thesis, data obtained from field and laboratory-based soil investigation studies of the soils in the Manisa city center were utilized to examine findings that provide information about the soil characteristics of the region. The fundamental and engineering properties and soil parameters of the site soils were determined. In the study, seismic data from past earthquakes in the study area and its vicinity were used in the earthquake response analysis of the site soils. Static calculations and dynamic analyses performed in the time domain using Deepsoil software determined the static and dynamic behavior characteristics and characterization of the soils in the Manisa city center from a geotechnical engineering perspective.