Farklı nanoakışkan kullanılan ısı pompalarında enerji ve ekserji analizi
Heat pumps using different nanofluids energy and exergy analysis
  1. Tez No: 1013057
  2. Yazar: AYŞE CANALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BİLGEN AKSOY, DOÇ. DR. MUSTAFA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, R-32 soğutucu akışkanıyla çalışan hava kaynaklı buhar sıkıştırmalı bir ısı pompası sisteminde WO₃, MWCNT ve Fe₃O₄ nanopartiküllerinden oluşan hibrit nano-katkının sistem performansı üzerindeki etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, hibrit nano-katkı kullanımının etkilerini yalnızca enerji verimliliği açısından değil, aynı zamanda sistemin termodinamik kalitesini temsil eden ekserji performansı ve çevresel etki göstergesi olan karbon ayak izi açısından bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmektir. Bu amaçla, WO₃, MWCNT ve Fe₃O₄ nanopartiküllerinden oluşan hibrit katkı, oleik asit yardımıyla homojen hale getirilmiş; kütlece %0,4 ve %0,8 olmak üzere iki farklı konsantrasyonda hazırlanarak R-32 soğutucu akışkanı ile birlikte ısı pompası çevrimine kontrollü olarak uygulanmıştır. Deneyler kararlı rejim koşullarında gerçekleştirilmiş; sistemin karakteristik noktalarındaki sıcaklık, basınç, kütlesel debi ve elektriksel güç tüketimi değerleri ölçülmüştür. Elde edilen deneysel veriler kullanılarak enerji analizi, bileşen bazlı ekserji yıkımları, toplam ekserji verimi ve birim faydalı soğutma etkisi başına düşen karbon ayak izi hesaplanmıştır. Ayrıca ölçüm belirsizlikleri dikkate alınmış ve farklı nanopartikül konsantrasyonlarının sistem performansı üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Deney sonuçları, hibrit nano-katkı kullanımının sistemin enerji ve ekserji performansı üzerinde olumlu etkiler oluşturabildiğini göstermiştir. Nanopartikül katkısı ile birlikte kompresör elektrik tüketiminde azalma, soğutma performans katsayısında iyileşme ve ekserji veriminde artış eğilimi gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, nanopartikül konsantrasyonunun artmasına bağlı olarak viskozite ve akış direnci gibi hidrodinamik etkilerin belirli koşullarda performans kazanımlarını sınırlayabileceği değerlendirilmiştir. COP değerlerindeki iyileşmeye bağlı olarak elektrik tüketiminin azalması, karbon ayak izi üzerinde de olumlu bir etki meydana getirmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, WO₃, MWCNT ve Fe₃O₄ nanopartiküllerinden oluşan hibrit nano-katkının R-32 soğutucu akışkanlı bir ısı pompası sisteminde enerji, ekserji ve çevresel performans üzerindeki etkilerini aynı deneysel altyapı içerisinde bütüncül biçimde ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, hibrit nano-katkı destekli ısı pompası sistemlerinin daha verimli ve çevreye duyarlı biçimde tasarlanmasına yönelik mühendislik uygulamalarına katkı sağlayabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of a hybrid nano-additive composed of WO₃, MWCNT, and Fe₃O₄ nanoparticles on the performance of an air-source vapor compression heat pump system operating with R-32 refrigerant were experimentally investigated. The main objective of the study is to evaluate the effects of hybrid nano-additive application not only in terms of energy efficiency, but also through a comprehensive approach including exergy performance, which represents the thermodynamic quality of the system, and carbon footprint, which is considered an environmental impact indicator. For this purpose, the hybrid nano-additive consisting of WO₃, MWCNT, and Fe₃O₄ nanoparticles was homogenized with oleic acid. The prepared mixtures, at mass fractions of 0.4% and 0.8%, were then introduced into the heat pump cycle together with the R-32 refrigerant in a controlled manner. The experiments were carried out under steady-state operating conditions. Temperature, pressure, mass flow rate, and electrical power consumption values were measured at the characteristic points of the system. The obtained experimental data were used to perform energy analysis, component-based exergy destruction calculations, total exergy efficiency evaluation, and carbon footprint analysis per unit useful cooling effect. In addition, measurement uncertainties were considered, and the effects of different nanoparticle concentrations on system performance were comparatively evaluated. The experimental results showed that the use of the hybrid nano-additive had positive effects on the energy and exergy performance of the system. With the addition of nanoparticles, a decrease in compressor electrical power consumption, an improvement in the coefficient of performance, and an increasing trend in exergy efficiency were observed. However, it was also evaluated that the increase in nanoparticle concentration may limit performance improvements under certain conditions due to hydrodynamic effects such as increased viscosity and flow resistance. The improvement in COP values also contributed to a reduction in electrical energy consumption, which had a positive effect on the carbon footprint of the system. As a result, this study presents a comprehensive experimental evaluation of the effects of a hybrid nano-additive composed of WO₃, MWCNT, and Fe₃O₄ nanoparticles on the energy, exergy, and environmental performance of an R-32 refrigerant-based heat pump system. The findings obtained from this study may contribute to engineering applications aimed at designing more efficient and environmentally conscious heat pump systems supported by hybrid nano-additives.