Yeni yapılan orman yolunun oturma süresinin yersel ölçüm yöntemleri ve el-tipi lidar verisi kullanılarak izlenmesi
Monitoring the settlement time of a newly constructed forest road using terrestrial measurement methods and a handheld mobile laser scanner data
  1. Tez No: 1013056
  2. Yazar: NURİ TÖREYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir ormancılık faaliyetlerinin temel lojistik altyapısını oluşturan orman yollarında, inşaat sonrası stabilite süreçlerinin izlenmesi, yolun hizmet ömrü ve bakım maliyetleri açısından stratejik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, yeni inşa edilen bir orman yolunun (Düzce, Topuk Yaylası, 605 kodlu yol) 400 metrelik kısmındaki oturma süresi, geleneksel Total Station (referans) ve yenilikçi SLAM tabanlı El Tipi Mobil LİDAR (test) yöntemleriyle izlenerek, zamansal ve mekânsal boyutta karşılaştırılmıştır. Kasım 2023 - Ekim 2024 dönemini kapsayan üç farklı ölçüm periyodunda; hacimsel değişim, operasyonel hız, veri yoğunluğu ve konumsal doğruluk parametreleri analiz edilmiştir. Bu tez çalışmasının odağında, orman yolu platformunun doğal oturma (konsolidasyon) sürecinin metrik verilerle kanıtlanması yer almaktadır. Elde edilen bulgulara göre; çalışma alanındaki deformasyon belirli bir mevsimde duraklamadığı, aksine yıl boyunca kesintisiz olarak devam ettiği belirlenmiştir. Kümülatif yağışın zirve yaptığı dönemde (3. Periyot, 475 mm), 1049 m³ ile zirve yapan kütle hareketleri, iklimsel faktörlerin zemin stabilitesindeki birincil rolünü kanıtlamıştır. Yapılan kümülatif analizler sonucunda, iki ölçüm yöntemi arasında ortalama r = 0,856 olup pozitif yönde yüksek bir korelasyon belirlenmiştir. Ayrıca bulgular SLAM algoritmasının tarama stratejisine bağlı hassasiyet değişimini açıkça ortaya koymuştur. Ancak yapılan analizlerde, güzergâh boyunca gerçekleştirilen doğrusal (açık döngü) alımların, zamanla biriken kayma (drift) hataları nedeniyle düşey doğrultuda konumsal sapmaları tetiklediği saptanmıştır. Bu teknik kısıtlılığın, LiDAR verilerinde özellikle ilk periyotlarda referans ölçümlere göre sistematik hacimsel farklılıklara yol açtığı belirlenmiştir. Bu hataların minimize edilmesi ve milimetrik hassasiyette yüzey modelleri üretilebilmesi amacıyla, tarama rotasının başlangıç noktasına bağlanarak tamamlandığı kapalı döngü alım stratejisinin izlenmesi ve algoritmanın geriye dönük optimizasyon yeteneğinden faydalanılması gerektiği ortaya konulmuştur. Sonuç olarak; el tipi LİDAR veri alım süresini %90 kısalttığı ve yüksek çözünürlüklü 3B veri sunduğu, ancak kesin hacim hesapları gerektiren mühendislik projeleri için mutlaka kapalı döngü alımı, vejetasyon filtreleme algoritmaları ve referans veri kalibrasyonu ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Monitoring post-construction stabilization processes on forest roads—which form the core logistical infrastructure for sustainable forestry operations—is of strategic importance in terms of the road's service life and maintenance costs. In this study, the consolidation period of a 400-meter section of a newly constructed forest road (Düzce, Topuk Plateau, Road No. 605) was monitored using both a traditional Total Station (reference) and an innovative SLAM-based handheld mobile LiDAR (test) method, and the results were compared in both temporal and spatial dimensions. During three distinct measurement periods covering the November 2023–October 2024 timeframe, the parameters of volumetric change, operational speed, data density, and spatial accuracy were analyzed. The focus of this thesis is on demonstrating the natural consolidation process of a forest road platform using metric data. According to the findings, it has been determined that deformation in the study area does not cease during a specific season but rather continues uninterrupted throughout the year. During the period when cumulative precipitation peaked (Period 3, 475 mm), mass movements that peaked at 1,049 m³ demonstrated the primary role of climatic factors in soil stability. The results of the cumulative analyses indicate a high positive correlation between the two measurement methods, with an average r value of 0.856. In addition, the findings clearly demonstrate that the accuracy of the SLAM algorithm varies depending on the scanning strategy. However, analyses have shown that linear (open-loop) measurements taken along the route trigger vertical positional deviations due to drift errors that accumulate over time. It has been determined that this technical limitation leads to systematic volumetric discrepancies in LiDAR data, particularly in the early stages, compared to reference measurements. It has been demonstrated that, in order to minimize these errors and generate surface models with millimeter-level accuracy, it is necessary to follow a closed-loop acquisition strategy—where the scan path loops back to its starting point—and to leverage the algorithm's backward optimization capability. In conclusion, while handheld LiDAR reduces data acquisition time by 90% and provides high-resolution 3D data, it must be supported by closed-loop acquisition, vegetation filtering algorithms, and reference data calibration for engineering projects that require precise volume calculations.