Sosyal bilgiler öğretiminde halk hikayeleri kullanımına yönelik öğretmen adaylarının görüşlerinin incelenmesi
An examination of prospective teachers' perspectives on the use of folk tales in social studies education
  1. Tez No: 1013086
  2. Yazar: EBRU MÜJDECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada Sosyal Bilgiler öğretiminde halk hikâyeleri kullanımına yönelik öğretmen adaylarının görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada öğretmen adaylarının Sosyal Bilgiler öğretiminde halk hikâyelerinin kullanımına ilişkin görüşlerini ortaya koymak amacıyla nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, olgubilim (fenomenololik) deseni kullanılmıştır. Bu tür araştırmaların en önemli özelliği kaynağa doğrudan ulaşımın sağlanmasıdır. Bulgular: Öğretmen adaylarının Sosyal Bilgiler öğretiminde halk hikâyeleri kullanımına yönelik elde edilen veriler sonucunda, öğretmen adaylarının Sosyal Bilgiler öğretiminde kullanılabilecek olan halk hikâyelerinin anlaşılabilir düzeyde ve öğrenci seviyesine uygun olması gerektiği düşüncesinde oldukları; Sosyal Bilgiler dersinde halk hikâyelerini kullanma konusundaki yeterliliklerine olan inançlarını“yeterli düzey, orta düzey ve yetersiz düzey”olmak üzere 3 şekilde değerlendirdikleri; Sosyal Bilgiler dersinde kullanabilecekleri halk hikâyelerini“aşk hikâyeleri, kahramanlık hikâyeleri ve halk hikâyesi olmadığı halde edebi eserler şeklinde sınıflandırdıkları; Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının halk hikâyelerini ”tarihî konular, coğrafi konular, toplumsal konular, edebî konular ve değer öğretimi" alanlarında kullanabileceklerini düşündükleri; Sosyal Bilgiler dersinde halk hikâyelerinin etkili biçimde kullanılabilmesi için öğretim yöntem ve tekniklerinin kullanılması gerektiği, öğretmen ve öğretmen adaylarına eğitim verilmesi gerektiği, halk hikâyelerinin müfredata eklenmesi gerektiği, halk hikâyelerinin araştırılması-anlatılması gerektiği, halk hikâyelerinin seçimine dikkat edilmesi gerektiği gibi önerilerde bulundukları tespit edilmiştir. Sonuçlar: Öğretmen adaylarının Sosyal Bilgiler öğretiminde halk hikâyeleri kullanımına yönelik elde edilen bulgular sonucunda, öğretmen adaylarının çoğunluğunun halk hikâyeleri konusunda kendilerini yetersiz hissettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Halk hikâyesi konusunda kendilerini yeterli gören öğretmen adaylarının ise halk hikâyesi örneklerini yanlış verdiği tespit edilmiştir. Halk hikâyelerinin gerektiği gibi anlatılmadığını düşündükleri için öğretmen adaylarına daha aktif eğitim verilmesi yönünde önerilerde bulundukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine pre-service teachers' views on the use of folk stories in Social Studies instruction. Method: In this study, a qualitative research method was adopted to identify pre-service teachers' views on the use of folk tales in Social Studies instruction, and a phenomenological design was employed. The most important feature of this type of research is direct access to the source. Findings: Based on the data collected regarding pre-service teachers' use of folk tales in Social Studies instruction, it was found that pre-service teachers believe folk tales used in Social Studies instruction should be understandable and appropriate for the students' level; they assessed their confidence in using folk tales in Social Studies classes in three ways:“sufficient,”“moderate,”and“insufficient”; ; they classified the folk tales they could use in Social Studies as“love stories, heroic tales, and literary works that are not folk tales”; prospective Social Studies teachers believed they could use folk tales in the areas of“historical topics, geographical topics, social topics, literary topics, and values education”; It was found that they made recommendations such as the need to use teaching methods and techniques to effectively incorporate folk tales into Social Studies classes, the need to provide training for teachers and teacher candidates, the need to include folk tales in the curriculum, the need to research and narrate folk tales, and the need to pay attention to the selection of folk tales. Results: Based on the findings regarding pre-service teachers' use of folk tales in social studies instruction, it was concluded that the majority of pre-service teachers feel inadequate regarding folk tales. It was also found that teacher candidates who considered themselves competent in the area of folk tales provided incorrect examples of folk tales. Since they believed that folk tales were not being told properly, they made recommendations for more active training for teacher candidates.