Metal eklemeli imalat endüstrisinde konformal soğutma kanalları için parametre optimizasyonu
Parameter optimisation for conformal cooling channels in the metal additive manufacturing industry
- Tez No: 1013114
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eklemeli İmalat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, metal eklemeli imalat yöntemiyle üretilen konformal soğutma kanallarının yüzey kalitesini ve geometrik doğruluğunu artırmak amacıyla parametre optimizasyonu yapılması hedeflenmiştir. Farklı çaplarda ve oryantsayonlarda oluşturulan soğutma kanalları, farklı parametrelerle üretilmiş ve yüzey pürüzlülüğü, sertlik ve dairesellik açısından değerlendirilmiştir. Çalışmada, Fusion 360, Materialise Magics gibi yazılımlar kullanılarak kanal tasarımları oluşturulmuş ve simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Üretim sonrası, sertlik ve dokunsal ölçüm yöntemleri ile yüzey kalitesi ve mekanik özellikler analiz edilmiş, kanal temizliği ve işlenebilirliği değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, parametre optimizasyonunun konformal soğutma kanallarının yüzey kalitesini ve geometrik doğruluğunu iyileştirebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, eklemeli imalatla üretilen konformal soğutma kanallarının üretim süreçlerine yönelik önemli bilgiler sunmakta ve endüstriyel uygulamalar için rehber niteliğinde olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, parameter optimization was carried out to improve the surface quality and geometric accuracy of conformal cooling channels manufactured using metal additive manufacturing. Cooling channels with different diameters and orientations were designed and fabricated using various process parameters, and their surface roughness, hardness, and circularity were evaluated. Software tools such as Fusion 360 and Materialise Magics were used for channel design and process simulations. After fabrication, surface quality and mechanical properties were analyzed using hardness testing and tactile measurement methods. In addition, the cleanliness and manufacturability of the channels were assessed. The results demonstrate that parameter optimization can significantly enhance the surface quality and geometric accuracy of conformal cooling channels. This study provides valuable insights into the manufacturing of conformal cooling channels through additive manufacturing and serves as a practical guide for industrial applications.