Tocılızumab ile interlökin-6 reseptör blokajının insan primer kondrositlerinde inflamasyon ve farklılaşma süreçlerine etkisinin biyoenformatik ve in vitro yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the effects of tocilizumab-mediated interleukin-6 receptor blockade on inflammation and differentiation processes in human primary chondrocytes using bioinformatic and in vitro approaches
  1. Tez No: 1013113
  2. Yazar: BUĞRAHAN REGAİP KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU YAŞAR ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biyoloji, Moleküler Tıp, Biotechnology, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kıkırdak doku hasarı, rejenerasyon kapasitesinin sınırlı olması ve ilerleyici doku yıkımına yol açması nedeniyle osteoartrit ve romatoid artrit gibi eklem hastalıklarında ciddi klinik sonuçlara neden olmaktadır. Bu çalışma, kıkırdak biyolojisinde kritik rol oynayan inflamatuvar süreçlerin düzenlenmesinde interlökin-6 reseptör inhibitörü Tocilizumab'ın insan primer kondrosit hücreleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Biyoenformatik ve deneysel yaklaşımların birlikte kullanıldığı çalışmada, Tocilizumab uygulamasının inflamatuvar sinyal yolları, hücresel farklılaşma ve hücre canlılığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Reactome ve Gene Ontology analizleri, başlıca hücre dışı matriks organizasyonu, kolajen biyogenezi, RUNX2 ilişkili farklılaşma süreçleri ve interlökin sinyalizasyonunun öne çıktığını göstermiştir. Protein–protein etkileşim analizleri, incelenen genler arasında güçlü etkileşim ağları bulunduğunu ve özellikle BMP-2 ile SOX-9 genlerinin merkezi düğüm proteinler olduğunu ortaya koymuştur. Western blot sonuçları, Tocilizumab uygulamasının 15. gün sonunda SOX-9 düzeyinde %71, HIF-1α düzeyinde %55 ve BMP-2 düzeyinde %81 azalma oluşturduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, IL-1β ekspresyonu uzun süreli uygulama sonrası %67 oranında azalmıştır. MTT analizleri, kontrol grubuna kıyasla 15. günde %27,7 azalmış hücre canlılığı olduğunu göstermiştir. Buna rağmen, AO/PI ve Hoechst boyamaları hücre membranı bütünlüğünün ve nükleer morfolojinin korunduğunu doğrulamış, ilacın belirgin sitotoksik etki göstermediğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, Tocilizumab'ın insan primer kondrositlerde inflamasyon ve farklılaşma süreçlerini modüle ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cartilage tissue damage leads to significant clinical consequences in osteoarthritis and rheumatoid arthritis due to its limited regeneration capacity and progressive matrix degradation. This study aims to investigate the effects of Tocilizumab, an interleukin-6 receptor inhibitor, on human primary chondrocytes and its role in modulating inflammatory processes critical to cartilage biology. Using a combination of bioinformatic and experimental approaches, the effects of Tocilizumab on inflammatory signaling pathways, cellular differentiation, and cell viability were examined. Reactome and Gene Ontology analyses revealed that extracellular matrix organization, collagen biosynthesis, RUNX2-associated differentiation processes, and interleukin signaling were the predominant enriched pathways. Protein–protein interaction analysis revealed strong interaction networks among the studied genes, with BMP-2 and SOX-9 identified as central hub proteins. Western blot results demonstrated that by day 15, Tocilizumab treatment led to a 71% reduction in SOX-9, a 55% reduction in HIF-1α, and an 81% reduction in BMP-2 expression levels. Additionally, IL-1β expression decreased by 67% following prolonged treatment. MTT analysis showed a 27.7% reduction in cell viability on day 15 compared with the control group. Despite this reduction, AO/PI and Hoechst staining confirmed preserved cell membrane integrity and nuclear morphology, indicating minimal cytotoxic effects. Overall, the findings demonstrate that Tocilizumab modulates inflammatory and differentiation processes in human primary chondrocytes.