Ahmedî'nin İskendernâme'si (inceleme metin-bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük)
Ahmedî's book of Alexander (review text - contextual index and functional dictionary)
  1. Tez No: 1013117
  2. Yazar: NECLA DÜZDAĞ YILANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Ahmedî tarafından kaleme alınan İskender-nâme, Türk edebiyatında yazılmış ilk manzum İskender hikâyesidir. Bu çalışma mesnevȋnin kapsamlı bir sözvarlığı incelemesine dayanmaktadır. Robert Dankoff tarafından hazırlanan Ahmedî - İskendernâme (İnceleme – Tenkitli Metin I-II) adlı çalışma esas alınmıştır. Mesnevînin zengin içerik ve kelime hazinesi TEBDİZ sistemi kullanılarak Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlüğü oluşturulmuştur. Bu sözlük, sözcüklerin anlamlarının metin içinde tanıkları ile birlikte kavranmasını mümkün kılmıştır. Çalışmada arkaik kelimeler, atasözleri ve deyimler, kalıp sözler, ayet ve hadisler, edatlar, bağlaçlar ve ünlemler ile yardımcı fiillerle kurulan birleşik fiiller başlıkları altında eserin söz varlığına ilişkin unsurlar hem yapısal hem de işlevsel açıdan ele alınmış, bu edebî ve dilsel öğelerin metnin anlatı yapısındaki yeri ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Metnin yapısal özellikleri ile eserin üslubunun verildiği inceleme ve sözlük bölümlerinden oluşan bu çalışma hem dönemsel dil özelliklerinin hem de Ahmedȋ'nin söz varlığına özgü kullanımlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Iskendernâme, written by Ahmedî, is the first rhymed Alexander story written in Turkish literature. This study is based on a comprehensive lexical analysis of the mesnevi. The work Ahmedî - İskendernâme (Study – Critical Text I-II) by Robert Dankoff has been used as a basis. The rich content and vocabulary of the Mesnevi have been used to create a Contextual Index and Functional Dictionary using the TEBDIZ system. This dictionary makes it possible to understand the meanings of words in context, along with examples from texts. In this study, elements related to the lexicon of the work, such as archaic words, proverbs and idioms, set phrases, verses and hadiths, prepositions, conjunctions, exclamations, and compound verbs formed with auxiliary verbs, are examined from both structural and functional perspectives. The place of these literary and linguistic elements in the narrative structure of the text is shown in detail. This study, consisting of an analysis and a glossary section that presents the structural features of the text and the style of the work, reveals both the linguistic characteristics of the period and the unique usage of Ahmedī's vocabulary.