Ahmedî'nin İskender-nâme ve Alî Şîr Nevâyî'nin Sedd-i İskenderî adlı mesnevîlerinde anlatma problemi üzerine bir inceleme
A study on the problem of narration in Ahmedî's Iskender-nâme and Alî Şîr Nevâyî's Sedd-i Iskenderî mesnevi
- Tez No: 946315
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ÇAPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 461
Özet
Klâsik Türk edebiyatında kaleme alınan mesnevîler, yazıldıkları dönemde roman ihtiyacını karşılamaya hizmet ederler. Mesnevîlerin şair ya da yazar anlatıcıları tarafından, işledikleri farklı konular açısından sunuluşu ve anlatı teknikleri; neyin anlatıldığı değil, nasıl anlatıldığı ve bu metinlerin günümüz romanları gibi okunup okunamayacağı meselesi, araştırmacılar tarafından birçok çalışmada ele alınarak araştırılmıştır. Bu çalışmanın esasını, Ahmedî'nin İskender-nâme ve Alî Şîr Nevâyî'nin Sedd-i İskenderî mesnevîleri örnekleminde söz konusu metinlerde anlatma probleminin incelenmesi teşkil eder. Bu araştırma boyunca -Kaynakça'da künyeleri verilen- Ahmedî'nin İskender-nâme'si için Robert Dankoff un İskender-nâme, İnceleme-Tenkitli Metin, Alî Şîr Nevâyî'nin Sedd-i İskenderî adlı eseri için ise Hatice Tören'in Sedd-i İskenderî, İnceleme-Metin adlı çalışmalarında ortaya konulan metinler, örneklem olarak dikkate alınmıştır
Özet (Çeviri)
Masnavîs written in Classical Turkish literature serve to meet the need for novels in the period they were written. The presentation and narrative techniques of masnavîs by poet or author narrators in terms of the different subjects they deal with; not what is narrated, but how it is narrated and the issue of whether these texts can be read like today's novels have been discussed and investigated by researchers in many studies. The essence of this study is to examine the problem of narration in the texts in question in the example of Ahmadî's İskender-nâme and Alî Şîr Nevâyî's Sedd-i İskenderî masnavîs. Throughout this research, the texts presented in Robert Dankoff's İskender-nâme, Review-Critical Text for Ahmadî's İskender-nâme and Hatice Tören's Sedd-i İskenderî, Review-Text for Alî Şîr Nevâyî's Sedd-i İskenderî have been taken as the sample.