Tasarım ivme spektrumlarının taban kesme kuvvetine etkisi
The Impact design acceleration spectra on the base shear strength
- Tez No: 101317
- Danışmanlar: PROF.DR. M. HASAN BODUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülkemizin deprem kuşağında bulunması, depremi yapıların dizaynında gözardı edilemeyecek bir etken haline getirmiştir. Meydana gelen büyük depremlerde ise büyük kayıplarımız olmuştur. Bu doğrultuda yapılan çalışmada asıl amaç Amerika Birlerşik Devletleri'nin geliştirmiş olduğu UBC97 yönetmeliği ile Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik 97'nin tasarım ivme spektrumlarının taban kesme kuvvetine etkilerinin incelenmesidir. Depremlerin yapıya olan etkisinin belirlenmesinde en büyük etkenlerden birisi de zemindir. Zemin sınıfının belirlenmesi yapının boyutlandırılmasmda etkilidir. Ülkemizde üstyapıların yapılması aşamasında gösterilen özen yapımn yapılacağı zeminin karakteristik özelliklerinin belirlenmesinde pek gösterilmemektedir. Yapılan çalışmada, zemin sınıflarındaki değişiklikten dolayı tasarım ivme spektrumlarının değişiminin ve dolayısıyla taban kesme kuvvetlerinin değişiminin incelenmesidir. Beş bölüm halinde sunulan bu çalışmanın birinci bölümünde konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik 97 ile Uniform Building Code 97 yönetmeliklerinin dinamik analiz hesap esasları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, 1975 yönetmeliğine göre yapılmış betonarme bir yapı Sap2000 programında modellenmiştir. Mevcut bir yapının seçilmesinde asıl amaç, dinamik analizlerde yeterli kütle katılımının sağladığı mod sayısına göre elde edilecek olan taban kesme kuvvetlerinin karşılaştırılmasıdır. Modellenen bu yapının Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik 97 ve Uniform Building Code 97 yönetmelikleri dinamik analiz hesap esasları dikkate alınarak üç değişik zemin sınıfı ve beş ayrı deprem bölgesi için oluşturulan tasarım ivme spektrumları ile dinamik analizi yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, yapılan dinamik analizler sonucu yapıda meydana gelen taban kesme kuvvetleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümde ise elde edilen sonuçların genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. xı
Özet (Çeviri)
Since our country is located on the earthquake zone, earthquake is a factor that cannot be omitted during the design of the buildings. The major earthquakes, which occurred, have caused significant losses. The main purpose of the studies conducted to that effect is to examine the impact of the design acceleration spectra of UBC97 regulation developed by the United States of America and the Regulation Concerning The Buildings To be Constructed in Disasters Zones 97 on the base shear force. One of the greatest factors in determining the impact of the earthquake on the buildings is the foundation. The determination of the foundation class affects the dimensions of the building. In our country, the care taken during the construction of the superstructures is not taken sufficiently during the determination of the characteristics of the foundation on which the structure will be built. This study aims top examine the changes in the design acceleration spectra and consequently the base shear forces due to the change sin the foundation classes. In this study, which consists of five chapters, the first chapter gives an introduction to the subject. The second chapter examines the Regulation Concerning The Buildings To be Constructed in Disasters Zones 97 and the Uniform Building Code 97 on the basis of dynamic analysis calculations. The third chapter of the study contains a modeling of a reinforced concrete building constructed in accordance with the 1975 regulation, prepared in Sap2000 program. The main purpose in choosing an existing building is to compare the base shear force to be obtained according to the mod number given by the sufficient mass participation in dynamic analyses. The building modeled as such has been subjected to a dynamic analysis by the design acceleration spectrums created for three different foundation classes and five different earthquake zones taking into consideration the dynamic analysis calculation principles of the Regulation Concerning The Buildings To be Constructed in Disasters Zones 97 and the Uniform Building Code 97. The fourth chapter of the study compares the base shear force occurring in the building on the basis of the dynamic analyses conducted. The fifth and last chapter of the study presents a general evaluation of the results obtained and includes recommendations. 'fMa'