Suyun yapıdaki etkileri ve yapıların suya karşı yalıtımı
Effects of water on buildings and waterproofing of buildings
- Tez No: 101318
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnsan hayatında son derece önemli bir yere sahip olan su, yapılar için çok zararlı ve tahrip edici bir maddedir. Bu nedenle yapılan suyun zararlı etkilerine karşı korumak gereklidir. Su yalıtımının uygulanmadığı veya başarılı sonuçlar vermediği durumlarda, yapılarda onarımı oldukça güç ve yüksek maliyetli hasarlar meydana gelmektedir. Bu da yapı ve kullanıcı sağlıklarını olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu nedenle, bu yüksek lisans tez çalışmasında yapılarda suyun tahrip edici etkilerine karşı koruma görevini yerine getiren yalıtım uygulamasının doğru ve uzun ömürlü olabilmesi için bilinmesi ve gerçekleştirilmesi gerekenler sırasıyla ele alınmıştır. Söz konusu çalışmada suyun doğada bulunduğu haller ve yapılara etki eden su türleri anlatılmış, suların yeraltı ve yerüstü kaynaklarından hangi yollarla yapıya geldiği ve yapı bünyesinde nasıl yayıldığı ele alınmıştır. Yapılarda ve yapı elemanlarında hasarlara neden olan suyun fiziksel ve kimyasal etkilerine değinilmiş ve donma, çiçeklenme, küflenme, korozyon ve bunlar gibi hasarların ne şekilde meydana geldiği başlıklar altında geniş bir biçimde ele alınmıştır. Başka bir deyişle, suyun kendi özellikleri ve içerdiği kimyasalların etkisi ile hem ince, hem de kaba yapıya büyük zarar verdiği ve yapıların ömrünü oldukça kısalttığı anlatılmıştır. Suyun yapılarda meydana getirdiği zararların ciddi boyutlara sahip olduğunun anlaşılmasından sonra bu çalışmada, yapılarda suya karşı alınması gereken yalıtım önleminin esasım teşkil eden tam geçirimsiz tabakanın oluşturulmasında kullanılan su yalıtım sistemleri, bu sistemlerin özellikleri ve kullanım alanları ele alınmıştır. Su yalıtım sistemlerinin ardından yapıların suya karşı yalıtımında kullanılan su yalıtım malzemeleri sınıflandırılmış, bu malzemelerin üretim yöntemleri, özellikleri ve uygulama esasları detaylı bir biçimde anlatılmıştır. Son olarak ise, su yalıtımının başarılı sonuçlar verebilmesi ve böylece içinde birtakım eylemler yaptığımız yapıların suyun olumsuz etkilerinden zarar görmemesi için proje safhasında yapılması gereken işlemler, uygulama sırasında uyulması gereken kurallar ve mimarların, mühendislerin, uygulayıcıların dikkat etmesi gereken noktalar ele alınmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
However water has a very important role in human life, it is a very harmful and destructive substance for buildings. For this reason, it is a must to protect the structures against the destructive effects of water. In other words, in a construction waterproofing precautions must be taken. When waterproofing precautions are not taken or when these precautions do not give satisfactory results, water effects buildings in several ways and cause damages, which are hard and expensive to repair. For this reason, in this master thesis, in order to ensure a successful waterproofing of buildings, everything that must be known and that must be done is explained one after the other. First of all, the phases and conditions of water, found in nature, is explained. Briefly, water is in three phases in nature (liquid as water, solid as ice and gas as vapor) whose sources are groundwater, rain, snow and water vapor in atmosphere. Afterwards penetration and widening of water in building elements is described. At the third part, the physical and chemical effects of water, which cause damages such as frost, efflorescence and corrosion in building elements and the ways these damages occur are described in detail. In other words, it is mentioned that water and chemicals in water are very harmful for structures and they shorten the lifetime of buildings. After the seriousness of destructive effects of water in building elements is realized, types, properties and application areas of the water insulation systems are explained in detail. Following water insulation systems, the classification of insulation materials, which are used in waterproofing the buildings, is done and production techniques, properties and application procedures of these materials are described in detail. At the last part, in order to get successful results from water insulations of buildings important subjects, which have to be paid attention by architects, engineers and by workers is mentioned and some suggestions are made. In conclusion, the aim of the water insulation is to take precautions against water penetration and to protect the buildings from negative effects of water in order to provide health for both user and building.