Polikistik Over Sendromu Oluşturulan Sıçanlarda Ambroksol Hidroklorür'ün Etkilerinin Araştırılması
Investigation of the Effects of Ambroxol Hydrochloride in Rats with Induced Polycystic Ovary Syndrome
  1. Tez No: 1013179
  2. Yazar: ŞENAY ŞAHİN ERGÜRÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DOĞAN GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), üreme fonksiyonlarının yanı sıra oksidatif stres, inflamasyon, hormonal denge ve davranışsal süreçleri etkileyen kompleks bir endokrin bozukluktur. Bu çalışmada, letrozol ile indüklenen deneysel PKOS modelinde ambroksol hidroklorür (AH) ve metforminin (MET) oksidatif stres, inflamasyon, hormon düzeyleri, histopatolojik bulgular ve davranış parametreleri üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada 8 haftalık 60 adet Wistar albino dişi sıçan kontrol, MET, AH, PKOS, PKOS+MET ve PKOS+AH olmak üzere altı gruba ayrılmıştır. PKOS modeli oluşturmak amacıyla ilgili gruplara 21 gün boyunca 1 mg/kg letrozol uygulanmış ardından 30 gün boyunca MET gruplarına 500 mg/kg metformin, AH gruplarına 100 mg/kg ambroksol hidroklorür verilmiştir. Deney sonunda davranış testleri (Elevated Plus Maze-EPM, Social Interaction Test-SIT) uygulanmış ve biyokimyasal ile histopatolojik analizler yapılmıştır. PKOS gruplarında diöstrus süresinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak arttığı (p<0,001), uygulama sonrası PKOS+MET grubunda bu sürenin PKOS grubuna göre azaldığı saptanmıştır (p<0,05). EPM testinde PKOS grubunun kapalı kolda geçirdiği sürenin arttığı (p<0,01), SIT testinde sosyal etkileşim sayısının azaldığı belirlenmiştir (p<0,05). Biyokimyasal analizlerde PKOS grubunda TOS ve OSI düzeylerinin diğer gruplara göre anlamlı arttığı (p<0,001), TAS düzeylerinin ise azaldığı saptanmıştır. PKOS+AH grubunun TAS düzeylerinin diğer tüm gruplardan anlamlı farklı olduğu belirlenmiştir (p<0,001). PKOS+MET ve PKOS+AH gruplarında OSI düzeyleri PKOS grubuna göre düşmüştür (p<0,001). IL-6 ve TNF-α düzeyleri PKOS grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p<0,001). PKOS+MET grubunda TNF-α düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı artmıştır (p<0,05). Hormon analizlerinde E1 düzeylerinin PKOS grubunda diğer gruplara göre arttığı, E2 düzeylerinin ise PKOS+AH hariç diğer gruplara göre azaldığı saptanmıştır (p<0,001). Histopatolojik incelemede PKOS grubunda kistik ve dejenere foliküllerin arttığı, PKOS+MET grubunda bu yapıların azaldığı ve PKOS+AH grubunda foliküler gelişimin kısmen düzeldiği gözlenmiştir. Bu bulgular, ambroksol hidroklorürün PKOS modelinde oksidatif stres, inflamasyon, davranışsal parametreler, hormonal denge ve ovaryen morfoloji üzerinde düzenleyici etkilerle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, PKOS patofizyolojisinde potansiyel farmakolojik bir ajan olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a complex endocrine disorder affecting reproductive functions as well as oxidative stress, inflammation, hormonal balance, and behavioral processes. This study comparatively evaluated the effects of ambroxol hydrochloride (AH) and metformin (MET) on oxidative stress, inflammation, hormone levels, histopathological findings, and behavioral parameters in an experimental PCOS model induced by letrozole. In the study, 60 Wistar albino female rats for 8 weeks were divided into six groups as control, MET, AH, PKOS, PKOS+MET and PKOS+AH. In order to create a PCOS model, 1 mg/kg letrozole was applied to the relevant groups for 21 days, then 500 mg/kg metformin was given to the MET groups for 30 days, and 100 mg/kg ambroxol hydrochloride was given to the AH groups. At the end of the experiment, behavioral tests (Elevated Plus Maze-EPM, Social Interaction Test-SIT) were administered, and biochemical and histopathological analyses were performed. It was determined that the duration of diestrus was significantly increased in the PCOS groups compared to the control group (p<0,001), while this duration was decreased in the PCOS+MET group after the intervention compared to the PCOS group (p<0,05). In the EPM test, the time spent in the closed arm was increased in the PCOS group (p<0,01), and in the SIT test, the number of social interactions was decreased (p<0,05). Biochemical analyses showed that PCOS groups had significantly increased TOS and OSI scores compared to other groups (p<0,001), while TAS levels were decreased. The PCOS+AH group showed a significantly different TAS level compared to all other groups (p<0,001). OSI levels were lower in the PCOS+MET and PCOS+AH groups compared to the PCOS groups (p<0,001). Significantly higher differences were observed in IL-6 and TNF-α levels in PCOS groups compared to other groups (p<0,001). PCOS+MET groups showed significantly higher TNF-α levels compared to control groups (p<0,05). Hormone analyses revealed that E1 levels were increased in the PCOS group compared to other groups, while E2 levels were decreased in all groups except PCOS+AH (p<0.001). Histopathological examination showed an increase in cystic and degenerated follicles in the PCOS group, a decrease in these structures in the PCOS+MET group, and partial improvement in follicular development in the PCOS+AH group. These findings suggest that ambroxol hydrochloride may have regulatory effects on oxidative stress, inflammation, behavioral parameters, hormonal balance, and ovarian morphology in a PCOS model. Furthermore, they indicate its potential as a pharmacological agent in the pathophysiology of PCOS.