Hasarlı binalarda düşey deprem etkisi ve bir güçlendirme örneği
Vertical effect of ground motion to damaged buildings and an example of strengthening
  1. Tez No: 101321
  2. Yazar: CESUR LEVENT VASFİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. FARUK KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapılar bir çok nedenden dolayı güçlendirilirler. Güçlendirmeye gerek görülen yapıların bir çok karakteristiklerinin bilinmesi gereklidir. Bunlar zemin özellikleri, detaylı hasar tespiti, malzeme kalitesi ve yapının varsa projesine uygunluğudur. Bunlar doğru tespit edildiği taktirde güçlendirme projesi için gerekli bilgiler toplanmış demektir. Güçlendirme projesinin ilk adımını güçlendirme yönteminin belirlenmesi ve bu doğrultuda taşıyıcı sistemin tekrardan tasarlanmasıdır. Yapının hasar nedeni tespit edildikten sonra hasarın nedenleri ortadan kaldırılmalıdır. Yapıda yatay rijitlikte eksiklik varsa perde ilavesi ve/veya kolonların mantolanması tercih edilir. Bu çalışmada Adana-Ceyhan depreminde orta derecede hasar görmüş bir yapının farklı modelleri incelenmiştir. Bu modeller depremden önceki, hasarlı ve güçlendirilmiş durumu ve bu durumların çeşitli varyasyonlarıdır. Yapıyı tanımak amacı ile tüm bu modeller bilgisayara girilmiş ve serbest titreşim karakteristikleri elde edilmiştir. Bu serbest titreşim karakteristiklikleri farklı yönlerden kıyaslanmaya çalışılmıştır. Ana konu güçlendirme yöntemlerindeki farklılıkların yapıya etkilerinin incelenmesi olduğundan bu konu daha detaylı incelenmiştir. Güçlendirme perdeleri ve mantolanmış kolonlar modele dahil edildikten sonra bir çok değer elde edilmiştir. Yapının serbest titreşim hesabından periyotları ve mod şekilleri bulunmuştur. Deprem yükü verildikten sonra ise tüm iç kuvvetler elde edilmiştir. Bu değişimleri incelerken iki farklı değişken kullanılmıştır. Bunlardan ilki güçlendirme perdelerinin temelde ankastre ve mafsallı olmasıdır. Bu iki mesnetlerime durumuna göre kritik kesitlerdeki iç kuvvet değişimleri irdelenmiştir. Bununla beraber zemin kat tabanında, düşey taşıyıcı elemanların iç kuvvet toplamlarının nasıl bir değişim gösterdiği incelenmiştir. İkinci değişken ise modların etkileridir. Yapı modları birden başlayıp teker teker arttırılarak sistem çözülmüştür. Bu değişkene göre kritik kesitlerdeki iç kuvvet değişmeleri incelenmiştir.Tüm bu çalışmalar sonucunda örnek yapıda modların her iki doğrultuda da etkili oldukları sonucuna varılmıştır. Elde edilen diğer sonuç ise güçlendirme perdelerinin temellerindeki dönmelerin üst yapıyı oldukça etkilemesidir. İkinci kısımda büyük konsolları olan bir çerçevenin değişik serbestlik derecelerine ve deprem yüklerine göre çözümleri yapılmıştır. Konsol ucundaki düğüm noktalarındaki kütlelerin düşey serbestlikleri ihmal edilip çözümler yapılmıştır. Bu iki varsayımın doğrultusunda sistem eşdeğer deprem yükü ve elastik deprem yükü altında (düşey bileşen yok) çözülmüştür. Kütlelerin düşey serbestliklerinin bulunduğu sistem ayrıca düşey bileşeni olan ve düşey bileşeni olmayan elastik deprem yükleri altında modellenmiş ve çözülmüştür. Bu hesaplar sonucunda belirlenen kritik kesitlerin iç kuvvetleri ve farklı sistemlerin serbest titreşim periyotları kıyaslanmıştır. Çalışmanın sonucunda düşey serbestliklerin ve depremin düşey bileşeninin yapıyı dikkate alınacak ölçüde etkilediği sonucuna varılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
This study consist of two main parts. In the first part, thee free vibrational charactheristics of a damaged rainforced concrete structure has been investigated. The internal forces which are occured under vertical and lateral loads have been compared for two models of structure. The first model of structure is strenthened and shear walls are fix ended at the foundation. The second model of structure is strengthened and shear waals are hinge ended at the foundation. In the second part, effects of vertical component of ground motion has been investigated for a frame which has vertical irregularity. The structure which has been investigated in the first part, is 40.75 m long and 1 1.50 m wide in plan. The lateral load resisting system of six-story building is composed of frames and shear walls. This structure has been damaged during Adana-Ceyhan earthquake. The several mechanical models of structure has been formed. The first model has bare frame which has rigidity of the state of structure before the earthquake. The second model has infill walls with bare frame. The third model has been formed with rigidity of damaged columns, shear walls and infill walls. And the last model has been formed with added shear walls and jacketed columns. All these models have been formed by assumption of lumped-mass space frame and rigid diaphragm floor. The strengthened model has two types. One of these types has fix ended shear walls and the second type has hinge ended shear walls. The internal forces of critical sections have been calculated under earthquake and vertical loads. This resulted that the distribution of internal forces has important differences between two models of structure. The frame which has been analysed in the second part, has 5 m long cantilever beams and vertical irregularity. The internal forces of critical sections have been compared with under lateral compenent and vertical component of ground motion. This resulted that vertical component of ground motion is effective on this frame. xu