Kök hücre, plateletten zengin plazma ve ovaryum folikül sıvısının yanık staz zonuna etkisinin karşılaştırılması (deneysel çalışma)
Comparison of the effect of stem cell, platelet rich plasma and ovary follicle liquid on burn stasis zone (experimental study)
- Tez No: 1013268
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CİHAN YILDIRIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Vücudun farklı fiziksel etmenlere veya kimyasal ajanlara maruz kalıp hasarlanması ve doku bütünlüğünün bozulmasına yara denilir. Yanık da bir çeşit yaradır ve yara iyileşmesine benzer bir süreç izlenir. İkinci derece yanık iyileşmesinde en temel mantık staz zonundaki progresif hücre ölümünü engellemektir. Bunun için yapılan tedaviler staz zonuna yöneliktir. Bizde çalışmamızda onar adet rattan oluşan 4 grup oluşturup her gruba comb yanık modeline göre yanık oluşturduk. Yanık oluşturmak için kullandığımız pirinç tarağın rata temas etmeyen bölgelerinde oluşan staz zonuna mezenkimal kök hücre, plateletten zengin plazma ve ovaryum folikül sıvısını 1., 3. ve 5. günlerde subkutan uyguladık. Her ratın yanık sonrası 1. gün ve 21. gün fotoğrafını çektik. Çekilen fotoğraflardan dijital ortamda yanık yüzey alanını ölçerek karşılaştırdık. 21. Gün sonunda ratları ötenazi ile sakrifiye edip yanık oluşturduğumuz sırt bölgelerini eksize edip histopatolojik olarak epitelizasyon oluşumu, kollogen miktarı, fibroblast yoğunluğu, inflamatuar hücre yoğunluğu ve VEGF miktarı açısından inceleyip karşılaştırdık. Çalışmamızın sonuçları incelendiğinde Mezenkimal kök hücre grubu, Plateletten zengin plazma grubu ve Ovaryum folikül sıvısının veridiği grupta kontrol grubuna göre daha hızlı iyileşme sağlandığı görüldü. Gruplar kendi arasında karşılaştırıldığında en hızlı iyileşme mezenkimal kök hücre grubunda sonrasında Plateletten zengin plazma grubunda ve son olarak Ovaryum folikül sıvısı grubunda görüldü.
Özet (Çeviri)
When the body is deformed and damaged by different physical factors or chemical agents and the integrity of the tissue is broken, it is called wound. Burns are also a kind of wound and a process similar to wound healing is followed. The most basic logic in seconde degree burn healing is to prevent progressive cell death in the stasis zone. The treatments for this are aimed at the stasis zone. In our study, we made 4 groups consisting of ten rats and burned each group according to Comb burn model. We used mesenchymal stem cells, platelet rich plasma and ovarian follicular fluid subcutaneously on days 1,3 and 5 for stasis zone in the areas where brass comb didn't contact with rats. Each rats photographed on day 1 and day 21 after burns. The photographs taken were compared by measuring the area of the burned surface in the digital environment. At the end of 21st day, we sacrificed the rats with euthanasia ans excised burned areas and histopathologically examined and compared them in terms of epithelization formation, amount of collagen, fibroblast density, inflammatory cell density and VEGF amount. When the results of our study were examined, it was observed that mesenchymal stem cell group, platelet rich plasma group and ovary follicle fluid group had faster recovery than control group. When compared among the groups, the fastest improvement was seen in the platelet rich plasma group after the mesenchymal stem cell group and finally in the group of the ovarian follicle fluid group.