The“real”on the page: Missed, missing, and manifest encounters of the theatre of the real in Churchill's a number, Crimp's attempts on her life, and Kane's 4.48 psychosis
“Real”in sayfadaki izleri: Churchill'in a number, Crimp'in attempts on her life ve Kane'in 4.48 psychosis oyunlarında gerçeğin tiyatrosunun kaçırılan, eksik ve beliren karşılaşmaları
- Tez No: 1013267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRE GİZEM ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Jacques Lacan'ın Gerçek (Real) kavramının çağdaş İngiliz tiyatrosunda yazılı metin üzerinden nasıl okunabileceğini incelemektedir. Çalışmanın temel kuramsal çıkış noktası Gina Masucci MacKenzie'nin The Theatre of the Real: Yeats, Beckett, and Sondheim (2008) adlı eseridir. MacKenzie, Gerçeğin Tiyatrosu (Theatre of the Real) kavramını daha çok performans, sahneleme ve seyirci deneyimi üzerinden ele alır. Bu tez ise aynı kuramsal çerçeveyi dramatik metnin kendisine yöneltir ve Gerçeğin yalnızca sahnede değil; metnin biçiminde de izlenebileceğini savunur. Bu doğrultuda çalışma, Caryl Churchill'in A Number (2002), Martin Crimp'in Attempts on Her Life (2000) ve Sarah Kane'in 4.48 Psychosis (2000) adlı oyunlarını yakın okuma yöntemiyle inceler. Bu oyunlar sırasıyla MacKenzie'nin Kaçırılan (Missed), Eksik (Missing) ve Beliren (Manifest) Gerçeğin Tiyatrosu kategorileri çerçevesinde ele alınır. Churchill'in A Number adlı oyunu köken, babalık otoritesi ve öz-tanıma ile kurulan kaçırılmış bir karşılaşma olarak incelenir. Crimp'in Attempts On Her Life adlı oyunu, söylemin sürekli kurmaya çalıştığı ancak bir türlü sabitleyemediği eksik bir merkez etrafında örgütlenen bir yapı olarak ele alınır. Kane'in 4.48 Psychosis adlı oyunu ise parçalanma, sayısal diziler, klinik listeler, değişken sesler ve sayfa üzerindeki biçimsel bütünlüğün çöküşü aracılığıyla Gerçeğin görünürlüğe en çok yaklaştığı beliren bir metinsel karşılaşma olarak değerlendirilir. Bu çalışma, MacKenzie'nin performans merkezli yaklaşımını metin odaklı bir okumaya taşıyarak Gerçeğin dramatik metinde nasıl iz bıraktığını göstermektedir. Böylece çağdaş İngiliz tiyatrosunda Lacan'ın Gerçeğinin yalnızca sahnelenen bir deneyim olarak değil; dramatik metnin dili, ritmi, boşlukları ve kırılmaları gibi metinsel unsurlar aracılığıyla da okunabileceğini ileri sürer.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how Jacques Lacan's concept of the Real can be traced in the written texture of contemporary British drama. Taking Gina Masucci MacKenzie's The Theatre of the Real: Yeats, Beckett, and Sondheim (2008) as its main theoretical point of departure, the study reworks her performance-based approach through close textual analysis. While MacKenzie mainly discusses the Theatre of the Real in relation to performance, staging, and the audience experience, this thesis argues that the written dramatic text itself can also register the pressure of the Real. The thesis focuses on three contemporary British plays: Caryl Churchill's A Number (2002), Martin Crimp's Attempts on Her Life (2000), and Sarah Kane's 4.48 Psychosis (2000). Each play is read through one of MacKenzie's three categories: the Missed, the Missing, and the Manifest Theatre of the Real respectively. Churchill's A Number is analysed as a missed encounter with origin, paternal authority and self-recognition. Crimp's Attempts on Her Life is read as a missing structure organised around an absent centre that discourse repeatedly fails to stabilise. Kane's 4.48 Psychosis is examined as a manifest textual encounter in which the Real comes closest to visibility through fragmentation, numerical sequences, clinical lists, unstable voices, and the breakdown of formal containment on the page. By shifting the Theatre of the Real from a performance to the page, this thesis suggests that the Real can be approached not only as a theatrical event but also as a textual pressure. It therefore offers a Lacanian and text-oriented extension of MacKenzie's framework and argues that contemporary British drama makes the limits of representation readable in the very form of the dramatic text.