Intersection of trauma, loneliness and fantasy in Anthony Neilson's selected 21st century plays: The bear image
Anthony Neilson'ın seçilmiş 21. yüzyıl oyunlarında travma, yalnızlık ve fantezinin kesişimi: Ayı imgesi
- Tez No: 1013287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRE GİZEM ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Anthony Neilson'ın The Wonderful World of Dissocia (2004), Edward Gant's Amazing Feats of Loneliness! (2002) ve Get Santa! (2010) adlı eserlerinde tekrar eden ayı imgesi aracılığıyla travma, yalnızlık ve fantezinin kesişimini incelemektedir. Esas olarak Cathy Caruth'un travmayı gecikmiş, parçalanmış ve ifade edilemez olarak teorileştirmesinden yola çıkan bu çalışma, fantezinin gerçeklikten bir kaçış olarak değil de işlenmemiş travmanın bir sonucu olarak doğrudan temsil edilmeye direnen travmatik bir deneyime verilen bir tepki olarak işlev gördüğünü, yalnızlığın ise işlenmemiş travmatik yaranın hem belirtisi hem de koşulu olarak işlev gördüğünü savunmaktadır. Bu tez ayrıca Caruth'un travma teorisini daha da desteklemek için uygun yerlerde Freud'un tekrarlama zorlaması kavramından ve LaCapra'nın dışa vurma ile işleme koyma arasındaki ayrımından da yararlanmaktadır. Tez, travma, yalnızlık ve fantezinin kesiştiği merkezi figür olarak oyunlardaki ayı imgelerini yakından incelemektedir. Oyunlarda ayı, hem işlenmemiş travmatik deneyimin bir kalıntısı hem de travma yaşamış özne için bir sığınak nesnesi olarak işlev görmektedir. Caruth'çu bakış açısıyla ayı, söylenemeyenlere somut bir biçim veren bir figür olarak ortaya çıkmaktadır. The Wonderful World of Dissocia'da kutup ayısı, Lisa'nın tekrarlama zorlamasına gömülü hayatta kalma içgüdüsü olarak karşımıza çıkmaktadır. Edward Gant's Amazing Feats of Loneliness!'da terk edilmiş oyuncak ayı, çocukluk masumiyetinin sosyal kopuşunu somutlaştırmaktadır. Get Santa!'da, Holly'nin canlanan oyuncak ayısı, fantezinin ebeveynliğin yerine geçmesi olarak taşıdığı tehlikeli cazibeyi temsil eder. Bu tez, Caruthian travma teorisini Anthony Neilson'ın oyunlarına ve özellikle ayı imgelerine uygulayarak, Neilson'ın 21. yüzyıl tiyatrosuna yönelik yeterince incelenmemiş eleştirilere katkıda bulunurken, aynı zamanda Neilson'ın 1990'lardaki“in-yer-face”tiyatro akımından, 2000'li yıllardan itibaren yazdığı ve bugüne kadar sınırlı ilgi gören, daha çok fanteziye dayalı tiyatroya geçişini de incelemektedir. Bu tez, söz konusu oyunlara Caruth'un travma teorisi perspektifinden bakarak bu konuda yapılan ilk akademik incelemeleri de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the convergence of trauma, loneliness, and fantasy in Anthony Neilson's The Wonderful World of Dissocia (2004), Edward Gant's Amazing Feats of Loneliness! (2002), and Get Santa! (2010) through the recurring image of the bear. Drawing primarily on Cathy Caruth's theorization of trauma as belated, fragmented, and unspeakable, this study argues that fantasy functions not as an escape from reality but as a response to a traumatic experience that resists direct representation as a consequence of unprocessed trauma, while loneliness functions as both symptom and condition of the unprocessed traumatic wound. This thesis also benefits from Freud's concept of repetition compulsion and LaCapra's distinction between acting out and working through where useful to further support Caruthian trauma theory. The thesis closely examines the bear images in the plays as the central figure through which trauma, loneliness, and fantasy intersect. In the plays, the bear both acts as a remnant of unprocessed traumatic experience and a refuge object for the traumatized subject. In Caruthian sense, the bear turns out to be a figure that gives a tangible form to what cannot be spoken. In The Wonderful World of Dissocia, the polar bear emerges as the survival instinct embedded within Lisa's repetition compulsion. In Edward Gant's Amazing Feats of Loneliness, the abandoned teddy bear embodies the social rupture of childhood innocence. In Get Santa!, Holly's animated Teddy bear represents the dangerous appeal of fantasy as a substitute for parenthood. By applying Caruthian trauma theory to Anthony Neilson's plays and especially to the bear images, this thesis contributes to the under-examined criticism of Neilson's 21st century drama, while it also investigates Neilson's shift from the in-yer-face theatre movement from 1990s to more fantasy-driven theatre he has written since 2000s, which has received limited attention. This thesis also offers the first scholarly readings of the plays in question through a Caruthian trauma-theoretical lens.