Modeling and parameter estimation for stochastic processes superimposed on periodic signals
Periyodik sinyaller üzerine ekli stokastik süreçlerde modelleme ve parametre tahmini
- Tez No: 101331
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE H. BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET PERİODİK SİNYALLER ÜZERİNE EKLİ STOKASTİK SÜREÇLERDE MODELLEME VE PARAMETRE TAHMİNİ Bu çalışmada, 1958-1998 yıllan arasında Avrupa'daki 20 ionosond istasyonundan alınan ionosferin F2 tabakasının kritik frekansı olan foF2'nin saatlik değerleri ile bu verilerin aylık medianlanndan sapmaları (AfoF2) incelenmiştir. İonosferik kritik frekans verisi foF2 hem stokastik hem de deterministik değişkenlere bağlılık göstermektedir. Spektral analiz kullanılarak orijinal verinin ve aylık medyanlann ana deterministik bileşenlerinin 11 aylık güneş periyodunun harmonikleri, 1 yıl ve harmonikleri, 27 günlük güneş periyodu ve ay periyodunun 2. harmoniği (12s 50.49d) olduğu gösterilmiştir. Aylık medyanlann verinin deterministik kısmı için yeterli bir yaklaşım olduğu varsayılarak, aradaki fark, yani AfoF2, yaklaşık stokastik bir süreç olarak incelenmiştir. Aylık medyanlardan sapmalann kuvvet spektrumunun yaklaşık beyaz gürültü niteliğinde olduğu gözlenmiştir. Bu gözlem, aylık medyanlann verinin deterministik kısmını temsil edebileceği varsayımını da desteklemektedir. Aynca AfoF2'nm dağılım fonksiyonunun Gaussian dağılıma ne ölçüde uyduğu araştınlmıştır. Bu amaçla, çeşitli istasyon ve saatler için aylık medyanlardan sapmalann histogramlan oluşturulmuş ve aylık medyanlardan sapmalann beklenen değerinin sıfira yakın (jlkO.5) ve %10 ile %20 arası hata ile Gaussian olduğu gözlenmiştir. Standart sapmalar gündüz saatlerinde daha büyük olup 5-7 arasında değerler almaktadır. AfoF2'nin pozitif (Af*) ve negatif (Af) değerlerinin mevsimsel bağımlılığı spektral analiz ile incelenmiş olup, alçak enlemlerde negatif sapmalann mevsimsel bağımlılığının pozitiflere göre daha belirgin olduğu, buna karşın yüksek enlemlerde her iki sapmanında mevsimsel bağımlılığı olduğu gözlenmiştir. Aynca pozitif sapmalarda ekinoks süresince modülasyonlann kaybolduğu görülmüştür. Bu gözlemler sonucu, pozitif ve negatif XIIIsapmalar ayrı ayrı incelenmiştir. Daha sağlıklı modeller elde etmek için model parametrelerinin çeşitli fiziksel etmenlere bağımlılığı araştırılmış ve AfoF2'nin pozitif (Af*) ve negatif (Af) değerleri R12, yerel saat ve mevsim bağımlılıkları açılarından ayrı ayrı incelenmiştir. Alçak enlemlerde pozitif sapmalar Rn'den bağımsız iken yüksek enlemlerde her iki sapmanın da Rı2 bağımlılığı gözlenmiştir. Modelleme aşamasında ise, yapılacak olan model R^'ye bağlı lineer bir model olacağından sadece negatif sapmalar ile çalışılmıştır. Her istasyon ve her saat için negatif sapmaları %90 güven aralığı ile R^'ye bağlı lineer bir model oluşturulmuştur. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY MODELLING AND PARAMETER ESTIMATION FOR STOCHASTIC PROCESSES SUPERIMPOSED ON PERIODIC SIGNALS In this work, the hourly ionospheric critical frequency denoted by foF2 and the deviations of hourly ionospheric critical frequency from monthly medians denoted by AfoF2, for 20 stations in Europe during the periode 1958-1998 are studied. The ionospheric critical frequency foF2 data has deterministic and stochastic components. Spectral analysis is used to show that the deterministic components (for each hour) are the harmonics of 1 1 year (solar cycle), 365 days and harmonics, 27 days and the second harmonic of lunar rotation period L2 (12h 50.49m), for full data and for the deviations from monthly medians. Assuming that the monthly medians are the representation of the deterministic components of the original data, the difference between the original data and the monthly medians (AfoF2) is studied as an approximate stochastic process. The assumption is supported by the power spectrum of the deviations from monthly medians being almost white noise at the high end of the frequency spectrum, but with deterministic low frequency components. It is of interest to know to what extend the deviations from monthly medians are Gaussian. For this purpose the histograms of the deviations from monthly medians for various stations and hours are obtained. It is shown that the deviations from monthly medians is nearly zero mean (mean