Uluslararası ilişkilerdeki yeni güvenlik tehditleriyle mücadele aracı olarak yapay zeka teknolojileri
Artificial intelligence technologies as a tool to combat new security threats in international relations
  1. Tez No: 1013310
  2. Yazar: ŞEYMA NAVİR BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ (YZ) teknolojileri günümüzde sağlıktan finansa, eğitimden askeri savunmaya kadar hayatın çeşitli alanlarında kullanılmaya başlanmıştır. Gelişen teknolojiye paralel olarak devlet güvenliği de değişmiş ve derinleşmiştir. Siber saldırılar, otonom silah sistemleri, bilgi manipülasyonu, hibrit savaş stratejileri ve veri güvenliği gibi unsurlar devlet güvenliğini doğrudan etkileyen yeni tehdit alanları olarak öne çıkmaya başlamıştır. Uluslararası sistemin teknokutup bir dönüşümden geçtiği günümüzde, devletlerin güç kapasiteleri ve egemenlik sahaları artık askeri kapasiteden ziyade veri hakimiyeti, algoritmik üstünlük ve YZ teknolojilerindeki yetkinlikleri üzerinden yeniden inşa edilmektedir. Bu kapsamda çalışmada değişen uluslararası güvenlik ortamında meydana gelen yeni güvenlik tehditlerinin neler olduğu ve bu tehditlerle mücadelede YZ teknolojilerinin rolü incelenmiş, YZ teknolojilerinin devlet güvenliği açısından stratejik bir avantaj mı yoksa yeni kırılganlıklar yaratan bir risk unsuru mu? olduğu nitel araştırma yöntemi ile analiz edilmiş, literatür taraması ve kavramsal analiz teknikleri kullanılarak uluslararası güvenlik literatürü, teknoloji politikaları ve devletlerin ulusal ve uluslararası YZ stratejileri incelenmiştir. Çalışmada YZ teknolojilerinin uluslararası ilişkilerdeki etkisi ile birlikte küresel güç dengeleri üzerindeki rolü üç büyük teknoloji devi olan ABD, Çin ve Rusya üzerinden analiz edilmiş ve YZ teknolojilerinin uluslararası hukuk ve etik boyutu ele alınmıştır. Bununla birlikte yeni güvenlik tehditlerinin neler olduğu, küresel terörizm, siber güvenlik ve savunma sistemlerinde YZ teknolojilerinin etkisi ele alınmıştır. Son olarak güvenliğin sağlanmasında, terörizmle mücadele, iklim değişikliği, pandemiler, kitle imha silahları ve enerji güvenliği gibi yeni güvenlik alanlarında YZ teknolojilerinin nasıl uygulanıldığı avantaj ve dezavantajları ele alınmıştır. Çalışma, uluslararası güvenlik araştırmalarını teknoloji odaklı bir perspektifle ele alarak bütüncül bir yaklaşım sunmakta ve YZ teknolojilerinin devlet güvenliği üzerindeki etkisini yalnızca teknik kapasite açısından değil aynı zamanda stratejik, politik ve yapısal sonuçları bağlamında değerlendirmesi bakımından literatüre özgün bir projeksiyon sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) technologies are now being used in various areas of life, from healthcare and finance to education and military defense. Parallel to this technological advancement, state security has also changed and deepened. Cyberattacks, autonomous weapon systems, information manipulation, hybrid warfare strategies, and data security are emerging as new threat areas directly affecting state security. In today's world, where the international system is undergoing a technopolar transformation, the power capacities and spheres of sovereignty of states are being rebuilt not through military capacity, but through data dominance, algorithmic superiority, and competence in AI technologies. In this context, this study examines the new security threats emerging in the changing international security environment and the role of AI technologies in combating these threats. It analyzes, using qualitative research methods, whether AI technologies represent a strategic advantage or a risk factor creating new vulnerabilities for state security. The study examines the international security literature, technology policies, and national and international AI strategies of states using literature review and conceptual analysis techniques. This study analyzes the impact of AI technologies on international relations and their role in global power balances through the lens of three major technology giants: the US, China, and Russia. It also examines the international legal and ethical dimensions of AI technologies. Furthermore, it explores the emergence of new security threats, global terrorism, cybersecurity, and the impact of AI technologies on defense systems. Finally, it discusses the advantages and disadvantages of applying AI technologies in security, counter-terrorism, climate change, pandemics, weapons of mass destruction, and energy security. By addressing international security research from a technology focused perspective, the study offers a holistic approach and aims to provide a unique perspective on the literature by evaluating the impact of AI technologies on state security not only in terms of technical capacity but also in terms of strategic, political, and structural consequences.