Experiences of parents with children need special education in reaching early intervention within the framework of cultural diversity
Kültürel çeşitlilik bağlamında özel eğitim desteğine gereksinim duyan çocukların ebeveynlerinin erken müdahale hizmetlerine erişim deneyimleri
  1. Tez No: 1013371
  2. Yazar: GAMZE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. PAULETTE LUFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychology, Education and Training, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anglıa Ruskın Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, özel eğitim desteğine gereksinim duyan çocukların ebeveynlerinin, tanı öncesi dönemden itibaren erken müdahale hizmetlerine erişim deneyimlerini kültürel çeşitlilik bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Fenomenolojik araştırma deseniyle tasarlanan bu çalışmanın katılımcılarını, Türkiye'den Birleşik Krallık'a göç etmiş ve özel eğitim desteğine gereksinim duyan bir çocuğa sahip dokuz ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler, yansıtıcı günlük ve doküman analizi teknikleri kullanılarak toplanmıştır. Veriler tematik olarak analiz edilmiş ve fenomenolojik araştırma için Creswell'in (2007) önerdiği adımlar izlenmiştir. Elde edilen bulgular, kuramsal çerçeve ile araştırma bulgularının kesişimi doğrultusunda biyo-ekolojik kuram bağlamında sunulmuştur. Çalışmanın bulguları, özel eğitim desteğine gereksinim duyan bir çocuğa sahip olmanın tüm ebeveynler için ortak etkiler ve deneyimler barındırmakla birlikte, her deneyimin kendine özgü olduğunu ortaya koymuştur. Sürecin birçok aşamasında dil engelleriyle karşılaşıldığı ve kültürel algı farklılıkları ile kişilerarası iletişim biçimlerinin uyum ve müdahale sürecini hem kolaylaştırıcı hem de zorlaştırıcı şekilde etkilediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to scrutinize the experiences of immigrant Turkish parents who have children with SEN in accessing early intervention services from the pre-diagnosis period, within the framework of cultural diversity. The participants of this research designed as phenomenological research consist of nine parents who have migrated from Turkey to the UK and have a child with special needs. Research data were collected using semi-structured interviews, reflective journal and document analysis techniques. The data were analysed thematically and the steps recommended by Creswell (2007) for phenomenological research were followed. The findings obtained due to the intersection of theory and research findings are presented within the framework of the bio-ecological theory. The findings of the study revealed that having a child with special needs has common effects and experiences for all parents and that each experience is unique. It has been demonstrated that at many points of the process they encounter language barriers and the presence of patterns based on perceptual and interpersonal communication affects the adaptation and intervention process in two-sided ways.