İtme ve çekme motivasyon faktörlerinin memnuniyet, bağlılık ve davranışsal niyet üzerindeki rolü: Türk fitness üyeleri örneği
The role of push and pull motivational factors on satisfaction, commitment and behavioral intention: A sample of Turkish fitness members
- Tez No: 1013370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEVİLMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Fitness üyelerinin motivasyonları, memnuniyet, bağlılık ve davranışsal niyet gibi tüketim sonrası davranışlarını anlamada önemli faktörlerdir. Fitness üyelerinin ihtiyaçları, hedefleri ve tercihleri ile ilgilidir. Özellikle işletme literatüründe yapılan kapsamlı araştırmalar belgelenmiştir. Fakat fitness üyeleri çerçevesinde özellikle Türkiye örneklemi bağlamında ampirik çalışmaların eksikliği göze çarpmaktadır. Bu araştırmadaki amaç, itme ve çekme motivasyon teorisini benimseyerek, itme ve çekme motivasyon faktörlerinin memnuniyet, bağlılık ve davranışsal niyet üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Araştırmanın örneklemi, rastgele (Random) yöntem ile gerçekleştirilmiş olup 395 fitness üyesinden oluşmaktadır. Verilerin analizinde AMOS programı kullanılmıştır. Ölçüm modelinin doğrulanması için doğrulayıcı faktör analizi (DFA), önerilen model yol analizi ile incelenmiştir. Gruplar arası ortalama karşılaştırması için t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda itme motivasyon faktörlerinin memnuniyet (β=0.14; p<0.05) ve psikolojik bağlılık (β=0.77; p<0.05) üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Çekme motivasyon faktörlerinin psikolojik bağlılık (β=0.20; p<0.05) ve memnuniyet (β=0.27; p<0.05) üzerinde etkisi tespit edilmiştir. Aynı zamanda memnuniyetin psikolojik bağlılık (β=0.40; p<0.05) üzerinde, psikolojik bağlılığın (β=0.34; p<0.05) ve memnuniyetin (β=0.60; p<0.05) davranışsal niyet üzerinde etkisi tespit edilmiştir. Bu araştırma, aktif spor işletmeleri olan fitness merkezleri için itme ve çekme motivasyon faktörlerinin tüketim sonrası davranışlar (memnuniyet, bağlılık, davranışsal niyet) üzerindeki etkilerini ortaya koyan, bunun yanında itici, çekici motivasyonların güçlü bir şekilde tüketim davranışlarını etkilediği varsayımını doğrulayan bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Fitness members' motivations are important factors in understanding post-consumption behaviors such as satisfaction, loyalty, and behavioral intention. They relate to fitness members' needs, goals, and preferences. Extensive research has been documented, particularly in business literature. However, there is a noticeable lack of empirical studies specifically within the context of fitness members, particularly in the Turkish sample. The aim of this study is to reveal the effects of push and pull motivation factors on satisfaction, loyalty, and behavioral intention by adopting the push and pull motivation theory. The sample of the study was randomly selected and consisted of 395 fitness club members. The Amos program was used to analyze the data. To validate the measurement model, Confirmatory Factor Analysis (CFA) was examined using the proposed model path analysis. The t-test and one-way analysis of variance techniques were used for the comparison of group means. The results of the study revealed that push motivation factors had an effect on satisfaction (β=0.14; p<0.05) and psychological commitment (β=0.77; p<0.05). The effect of pull motivation factors on psychological commitment (β=0.20; p<0.05) and satisfaction (β=0.27; p<0.05) was determined. Furthermore, satisfaction was found to have an effect on psychological commitment (β=0.40; p<0.05), psychological commitment (β=0.34; p<0.05) and satisfaction (β=0.60; p<0.05) were found to have an effect on behavioral intention. This study reveals the effects of push and pull motivation factors on post-consumption behaviors (satisfaction, commitment, behavioral intention) for fitness businesses, which are active sports businesses. Furthermore, it confirms the assumption that push and pull motivations strongly influence consumption behaviors.