Ratlarda pediküllü venöz fleplerde eksozom ve hiperbarik oksijen tedavisinin flep sağkalımına etkisi
The effect of exosome and hyperbaric oxygen therapy on flap survival in pedicled venous flaps in rats
- Tez No: 1013432
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAT KARAMÜRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, rat modelinde oluşturulan pediküllü venöz fleplerde eksozom ve hiperbarik oksijen tedavisinin (HBOT) flep sağkalımı üzerindeki etkilerini makroskobik, histopatolojik ve biyokimyasal yöntemlerle değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 28 adet Wistar Albino rat üç gruba ayrıldı: Kontrol grubu (n=9), Eksozom grubu (n=9) ve Hiperbarik Oksijen Tedavisi grubu (n=10). Tüm ratlarda inferior epigastrik ven bazlı pediküllü venöz flep modeli oluşturuldu. Eksozom grubuna cerrahi sonrası intravenöz eksozom enjeksiyonu uygulandı. HBOT grubuna ise günlük 90 dakika, 2,4 ATA basınçta %100 oksijen verildi. Yedinci günde flep sağkalım alanları planimetrik yöntemle ölçüldü; doku örneklerinde histopatolojik (inflamasyon ve fibrozis derecelemesi) ve biyokimyasal analizler (SOD, CAT, XO, MDA) yapıldı. İstatistiksel analizde Kruskal-Wallis ve Spearman korelasyon testleri kullanıldı. Bulgular: Median flep sağkalım oranı kontrol grubunda %42,4, eksozom grubunda %56,2 ve HBOT grubunda %74,4 olarak hesaplandı. Kontrol grubuna kıyasla her iki tedavi grubu istatistiksel olarak anlamlı yüksek sağkalım gösterdi (p=0,03). Eksozom ve HBOT grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. CAT değerleri her iki tedavi grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksekti (p<0,001). MDA değerleri ile inflamasyon derecesi arasında negatif yönlü anlamlı ilişki saptandı (r=-0,394, p=0,038). SOD, CAT ve XO değerleri ile fibrozis dereceleri arasında pozitif yönlü orta şiddetli anlamlı ilişki bulundu. Sonuç: Eksozom ve hiperbarik oksijen tedavisinin rat modelindeki venöz flep sağkalımını kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı biçimde artırdığı gösterilmiştir. Her iki tedavinin oksidatif stres parametreleri üzerindeki olumlu etkileri de biyokimyasal verilerle desteklenmektedir. Konu ile ilgili daha kapsamlı deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmakla birlikte, bu bulgular venöz flep cerrahisinde eksozom ve HBOT kullanımının gelecekteki klinik uygulamalara katkı sağlayabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of exosome administration and hyperbaric oxygen therapy (HBOT) on flap survival in a pedicled venous flap rat model, using macroscopic, histopathological, and biochemical methods. Materials and Methods: Twenty-eight Wistar Albino rats were divided into three groups: Control group (n=9), Exosome group (n=9), and Hyperbaric Oxygen Therapy group (n=10). A pedicled venous flap model based on the inferior epigastric vein was created in all rats. The Exosome group received intravenous exosome injection postoperatively. The HBOT group underwent daily 90-minute sessions at 2.4 ATA with 100% oxygen. On day seven, flap survival areas were measured planimetrically. Tissue samples were subjected to histopathological grading (inflammation and fibrosis) and biochemical analysis (SOD, CAT, XO, MDA). Kruskal-Wallis and Spearman's correlation tests were used for statistical analysis. Results: Median flap survival rates were 42.4% in the control group, 56.2% in the exosome group, and 74.4% in the HBOT group. Both treatment groups demonstrated statistically significant higher survival rates compared to the control group (p=0.03). The difference between the exosome and HBOT groups was not statistically significant. CAT values were significantly higher in both treatment groups compared to the control group (p<0.001). A significant negative correlation was found between MDA values and inflammation grade (r=-0.394, p=0.038). Significant positive correlations were found between SOD, CAT, and XO values and fibrosis grades. Conclusion: Both exosome administration and hyperbaric oxygen therapy significantly improved venous flap survival in the rat model compared to the control group. The positive effects of both treatments on oxidative stress parameters are supported by biochemical data. Although further experimental and clinical studies are needed, these findings suggest that exosome administration and HBOT may contribute to improved clinical outcomes in venous flap surgery.