Çocuğun katılım hakkı perspektifinden bir bakış: Çatışma çözme süreçlerinin ebeveyn ve çocuk gözünden incelenmesi
A view from the perspective of the child's right to participation: Examining conflict resolution processes from the perspective of parents and children
  1. Tez No: 1013433
  2. Yazar: SEVDA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PEKİNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Aile ortamında ebeveyn ve çocuk arasında günlük yaşamlarında çeşitli çatışmalar meydana gelmektedir. Gerçekleşen bu çatışmalar olumlu bir şekilde çözüldüğü takdirde çocuğun sosyal, bilişsel alanlarda gelişimine olumlu etkileri bulunmaktadır ve aile içerisindeki iletişim güçlenmektedir. Ancak çatışma süreçleri olumsuz bir şekilde çözüldüğünde ebeveyn ve çocuk arasındaki iletişim kopmaktadır. Çocuk kendisini yetersiz ve kötü hisseder. Mevcut araştırmada ebeveyn-çocuk çatışma çözme süreçlerinin çocuğun katılım hakkı perspektifinden; ebeveyn-çocuk arasında yaşanan çatışmaların neler olduğu, çatışma esnasında kullanılan çatışma çözme yöntemleri, çatışmanın nasıl çözüldüğü, çatışma sonucunda kimin kararlarının etkili olduğu hem çocuk hem de ebeveynin görüşleri şeklinde ele alınması amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını kartopu yöntemi ile ulaşılan 9-13 yaş arasında olan 24 çocuk ve bu çocukların ebeveynlerinden 12 anne ve 12 baba oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile gerçekleştirilen bu araştırmada çocuklar ve ebeveynleriyle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler;“Çatışmanın Konusu, Nedeni ve Çözümü Teması”,“Tepkiler ve Çatışmanın Etkileri Teması”,“Çatışma Üzerine Yeniden Düşünme Teması”ve“Karar süreçleri Teması”olarak dört tema şeklinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Various conflicts occur between parents and children in the family environment in their daily lives. If these conflicts are resolved positively, they have positive effects on the child's social and cognitive development, and communication within the family is strengthened. However, when conflict processes are resolved negatively, communication between parent and child breaks down, leaving the child feeling inadequate and unhappy. The current study aimed to examine parent-child conflict resolution processes from the perspective of the child's right to participation; the nature of the conflicts experienced between parents and children, the conflict resolution methods used during the conflict, how the conflict is resolved, and whose decisions are influential in the outcome of the conflict, all from the perspectives of both the child and the parent. The participants of the study consisted of 24 children between the ages of 9 and 13, reached through the snowball method, and their parents: 12 mothers and 12 fathers. In this research, which was conducted with a case study from qualitative research methods, the data obtained from the interviews with children and their parents were discussed in four themes:“Theme of the Conflict, Cause and Solution”,“Theme of Reactions and Effects of the Conflict”,“Theme of Rethinking the Conflict”and“Theme of Decision Processes”.