Özel güvenlik personellerinin spora yönelik tutumları ile sağlıklı yaşam davranışlarının incelenmesi Erzurum örneği
Examination of private security personnel's attitudes toward sports and healthy lifestyle behaviors: the case of Erzurum
- Tez No: 1013431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ALPARSLAN KURUDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, özel güvenlik personellerinin spora yönelik tutumları ile sağlıklı yaşam davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Yöntem: Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu Erzurum ilinde görev yapan 328 özel güvenlik personeli oluşturmaktadır. Veriler; kişisel bilgi formu, Spora Yönelik Tutum Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Elde edilen bulgular, spora yönelik tutum ile sağlıklı yaşam davranışları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Spora yönelik tutum arttıkça sağlıklı yaşam davranışlarının da arttığı belirlenmiştir. Ayrıca bazı demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak, sporun özel güvenlik personellerinin sağlıklı yaşam alışkanlıklarını destekleyen önemli bir faktör olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, kurumlar tarafından sporun teşvik edilmesi ve sağlıklı yaşam davranışlarının desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between private security personnel's attitudes toward sports and their healthy lifestyle behaviors, and to determine whether this relationship differs according to demographic variables. Method: The study was conducted using a correlational survey model. The sample consisted of 328 private security personnel working in Erzurum. Data were collected using a personal information form, the Attitude Toward Sports Scale, and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale. Findings: The findings revealed a positive and significant relationship between attitudes toward sports and healthy lifestyle behaviors. As attitudes toward sports increased, healthy lifestyle behaviors also increased. Additionally, significant differences were found according to some demographic variables. Result: In conclusion, sports is an important factor supporting healthy lifestyle behaviors among private security personnel. Therefore, it is recommended that institutions promote sports participation and support healthy lifestyle practices.