Yazılım tanımlı ağlarda çoklu alan çoklu yayın sanal ağ yerleştirme
Multi-domain multicast virtual network embedding in software defined networks
- Tez No: 1013435
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TEVFİK AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yazılım Tanımlı Ağ alanındaki son gelişmeler, hizmetleri temel donanımdan ayırarak ağ kaynaklarının yönetiminde daha fazla esneklik sağlar. Bu bağlamda, ağ sanallaştırma ve çoklu kiracılık birden fazla sanal ağın aynı fiziksel altyapıyı paylaşarak birlikte bulunmasını sağlar. Bu yetenek Sanal Ağ Yerleştirme olarak adlandırılır ve esneklik ile kaynak kullanımında önemlidir. Sanal ağ yerleştirme; tekli alan ortamlarda tekli yayın iletişimi için kapsamlı bir şekilde araştırılmış olsa da güncel uygulamalar birden fazla alan arasında çoklu yayın hizmetlerine gereksinim duyarlar. Bu gereksinim, sanal çoklu yayın isteklerinin birden fazla yönetim alanındaki heterojen fiziksel ağlara yerleşmesinin gerekli olduğu farklı alanların yönetilmesine yönelik olarak bu tezde önerilen Çoklu Alan Çoklu Yayın Sanal Ağ Yerleştirme (M-MVNE) araştırmasının temel motivasyon kaynağıdır. Sanal ağ yerleştirmeden farklı olarak bu yeni araştırma çoklu alan koordinasyonu, ölçeklenebilir kaynak tahsisi ve ağ bağlantılarının verimli kullanımındaki yeni zorlukları da ortaya çıkarır. Literatüre göre bu zorlukları ilk kez ele alan bu tez çalışması çoklu alandaki uygulamaların verimliliğini arttıran Etki Faktörüne Sahip Çoklu Alan Çoklu Yayın Sanal Ağ Yerleştirme (M-MVNE-IF) algoritmasını da önermektedir. Bu çalışmada; M-MVNE-IF algoritması ile yazılım tanımlı ağ ortamlarında kullanılan mevcut açgözlü algoritma yerine çoklu alan çoklu yayına yönelik geliştirdiğimiz M-MGREEDY algoritması karşılaştırılmıştır. Çeşitli çoklu alan ağ yapıları üzerinde elde edilen deneysel sonuçlar; M-MVNE-IF algoritmasının M-MGREEDY algoritmasına kıyasla daha verimli, daha az kaynak kullanımı ve gecikmelerle daha iyi başarım sağladığı gösterdi.
Özet (Çeviri)
Recent advances in Software-Defined Networking (SDN) enable greater flexibility in managing network resources by decoupling services from the underlying hardware. Within this context, network virtualization and multi-tenancy provide multiple virtual networks to coexist and share the same physical infrastructure. This capability is called Virtual Network Embedding (VNE) and is important for flexibility and resource utilization. While VNE has been extensively researched for unicast communications in single-domain environments, current applications require multicast services across multiple domains. This requirement, necessitating the embedding of virtual multicast requests across heterogeneous physical networks in multiple administrative domains, is the fundamental motivation for the Multi-Domain Multicast Virtual Network Embedding (M-MVNE) research proposed in this dissertation that is aimed at managing diverse domains. Unlike VNE, this new research also reveals new challenges in multi-domain coordination, scalable resource allocation and efficient utilization of network connections. According to the literature, this dissertation, which addresses these challenges for the first time, also proposes the Multi-Domain Multicast Virtual Network Embedding with Impact Factor (M-MVNE-IF) algorithm, increasing the efficiency of multi-domain applications. In this study, the M-MVNE-IF algorithm is compared with the M-MGREEDY algorithm, which we developed for multi-domain multicast instead of the existing greedy algorithm used in SDN environments. The experimental results, which were obtained on various multi-domain network structures, showed that the M-MVNE-IF algorithm provides better performance with less resource usage and delays compared with the M-MGREEDY algorithm.