In vitro evaluation of the surface roughness and bacterial adhesion behavior of occlusal splint materials after exposure to dental cleaning agents
Diş temizleme materyallerine maruz bırakılan oklüzal splint materyallerinin yüzey pürüzlülüğü ve bakteriyel yapışma davranışının In vitro değerlendirilmesi
- Tez No: 1013436
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KURSOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışma, konvansiyonel ve eklemeli üretim teknikleriyle üretilen oklüzal splint materyallerinde yaygın protez temizleme protokollerinin yüzey pürüzlülüğü ve mikrobiyal adezyon üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Toplam 168 disk şeklinde örnek (Ø10 × 3 mm), ısı ile polimerize akrilik (HC) ve 3D baskılı rezinden (3D) hazırlanmıştır. Başlangıç yüzey pürüzlülüğü (Ra) ölçüldükten sonra örnekler altı temizlik protokolüne (n = 10) ayrılmıştır: diş macunu (TP) veya sıvı sabun (LS) ile fırçalama, efervesan temizleyicilerde bekletme (Corega [COR], Corega Proguard [CRP]), karanfil yağı bazlı çözelti (EO) ve distile su (kontrol, CON). Fırçalama grupları 10.000 fırça darbesine tabi tutulurken, bekletme grupları günde 18 döngü ile 20 gün boyunca uygulanmış ve bu süreç 360 günlük temizliği simüle etmiştir. Simülasyon sonrası yüzey pürüzlülüğü yeniden ölçülmüştür. Ardından örnekler 72 saat Streptococcus mutans (ATCC® 25175™) ile inoküle edilmiştir. Bir günlük temizlik sonrası yüzeye tutunan bakteriler ayrıştırılmış, kültüre edilerek CFU/mL olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca 360 günlük simülasyon ve bakteriyel adezyon deneylerinden önce ve sonra her gruptan birer temsilci örnek SEM ile incelenmiştir. 360 günlük temizlik simülasyonu sonrası materyal türünün yüzey pürüzlülüğü üzerinde anlamlı etkisi bulunmuş; ısı ile polimerize akriliklerin Ra değerleri 3D baskılı rezinlerden daha düşük saptanmıştır (p<.001). Yüzey pürüzlülüğünde anlamlı artış yalnızca HC'de diş macunu, 3D'de ise esansiyel yağ grubunda gözlenmiştir. HC grubunda diş macununun ΔRa değerleri esansiyel yağa göre daha yüksek bulunurken (p=0.002), diğer kombinasyonlar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p > 0.05). Diş macunu, sıvı sabun, Corega ve Corega Proguard her iki materyalde bakteriyel üremeyi tamamen engellemiştir (CFU=0); bakteriyel adezyon yalnızca distile su ve esansiyel yağ gruplarında gözlenmiştir. 3D materyalde distile su, esansiyel yağa kıyasla daha yüksek adezyona neden olmuştur (p=0.043). Yüzey pürüzlülüğü ile bakteriyel adezyon arasında anlamlı korelasyon bulunmamıştır (p > 0.05). Genel olarak diş macunu, sıvı sabun ve efervesan tabletler güvenilir temizlik seçenekleri olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This in vitro study evaluated the effects of commonly used denture cleansing protocols on the surface roughness and microbial adhesion of occlusal splint materials fabricated using conventional and additive manufacturing techniques. A total of 168 disc-shaped specimens (Ø10 × 3 mm) were fabricated from heat-cured acrylic (HC) and 3D-printed resin (3D). After baseline surface roughness (Ra) values were measured, the specimens were assigned to six cleansing protocols (n = 10): brushing with toothpaste (TP) or liquid soap (LS), immersion in effervescent cleansers (Corega [COR], Corega Proguard [CRP]), a clove oil–based solution (EO), or distilled water (control, CON). The brushing groups were subjected to 10,000 brushing strokes, while the immersion groups were applied for 20 days with 18 cycles per day, simulating 360 days of cleaning. Surface roughness was remeasured after the simulation. Subsequently, the specimens were inoculated with Streptococcus mutans (ATCC® 25175™) for 72 hours. Following a one-day cleaning cycle, adherent bacteria were detached, cultured, and quantified as CFU/mL. One representative specimen from each group was examined using SEM before and after the simulations. After the 360-day cleaning simulation, material type had a significant effect on surface roughness; the Ra values of heat-cured acrylic were found to be lower than those of 3D-printed resin (p<.001). A significant increase in surface roughness was observed only in the toothpaste group for HC and in the essential oil group for 3D. Within the HC group, ΔRa values of the toothpaste group were higher than those of the essential oil group (p=0.002), while no significant differences were found among the other combinations (p > 0.05). Toothpaste, liquid soap, Corega, and Corega Proguard completely inhibited bacterial growth in both materials (CFU=0), whereas bacterial adhesion was observed only in the distilled water and essential oil groups. In the 3D material, distilled water caused higher bacterial adhesion compared to essential oil (p=0.043). No significant correlation was found between surface roughness and bacterial adhesion (p > 0.05). Overall, toothpaste, liquid soap, and effervescent tablet-based cleansers were considered reliable cleaning options.