2020–2025 yılları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesinde santral sinir sistemi enfeksiyonu geçiren pediatrik hastaların epidemiyolojik ve klinik özellikleri ile sekel gelişim oranlarının analizi
Analysis of the epidemiological and clinical characteristics and sequel development rates of pediatric patients with central nervous system infections at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Hospital between 2020 and 2025
- Tez No: 1013477
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DİLBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada santral sinir sistemi enfeksiyonu tanısı ile izlenen pediatrik hastaların klinik, laboratuvar ve radyolojik özelliklerinin değerlendirilmesi ve bu parametrelerin hastalık şiddeti ve sekel gelişimi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nöroloji Bilim Dalı'nda 01.01.2020-31.12.2025 tarihleri arasında santral sinir sistemi enfeksiyonu tanısı ile takip edilen 18 yaş altı toplam 55 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, başvuru semptomları, laboratuvar parametreleri, beyin omurilik sıvısı bulguları, radyolojik görüntüleme sonuçları, uygulanan tedaviler, yoğun bakım gereksinimi ve sekel durumları retrospektif değerlendirildi. Bulgular tanı ve yaş gruplarına göre karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %63,6'sı erkek olup olguların %65,5'ini menenjit tanılı hastalar oluşturdu. En sık başvuru şikayetleri ateş, baş ağrısı ve bulantı-kusma olarak görüldü. Ensefalit tanılı hastalarda bilinç değişikliği anlamlı oranda daha sık saptandı (p<0,001) ve bu grubun yoğun bakım gereksinimi ve sekel oranının daha yüksek olduğu görüldü. Laboratuvar incelemelerinde menenjit tanılı hastalarda lökosit, nötrofil ve inflamatuvar belirteçlerin daha yüksek olduğu, beyin omurilik sıvısı hücre sayısının anlamlı derecede artmış olduğu belirlendi (p=0,007). Yaş grubu analizinde baş ağrısı 13–18 yaş grubunda (%84,6) ve nöbet 0–2 yaş grubunda (%80) anlamlı derecede daha sık gözlendi (sırasıyla p<0,001 ve p=0,004). Radyolojik bulgu varlığı ve sekel gelişimi arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0,004). Tedavi yaklaşımlarının tanıya göre farklılaştığı görüldü. Menenjit tanılı hastalarda antibiyotik tedavisi daha sık uygulanırken ensefalit tanılı hastalarda antiviral ve immünmodülatör tedavilerinin daha sık uygulandığı görüldü. Sonuç: Çalışmamızda çocuklarda merkezi sinir sistemi enfeksiyonlarında klinik seyir ve prognozun tanıya ve yaşa göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Çalışmamıza dahil edilen menenjit tanılı hastaların %5,6'sında, ensefalit tanılı hastaların %26,7'sinde sekel geliştiği saptanmıştır. Radyolojik incelemeler sekel gelişimini öngörmede prognostik değer taşımaktadır. Erken tanı ve uygun tedavi yaklaşımı hem akut dönem yönetimi hem de uzun dönem komplikasyonlar açısından kritik öneme sahiptir. Daha geniş örneklemli çalışmalarla bu bulguların desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the clinical, laboratory, and radiological characteristics of pediatric patients diagnosed with central nervous system infections and to investigate the impact of these parameters on disease severity and the development of sequelae. Methods: A total of 55 patients under 18 years of age who were diagnosed with CNS infections and followed at the Department of Pediatric Neurology, Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2020 and December 31, 2025 were included in this retrospective study. Demographic characteristics, presenting symptoms, laboratory parameters, cerebrospinal fluid findings, radiological imaging results, treatment modalities, intensive care unit requirements, and sequelae status were evaluated. The findings were compared according to diagnosis and age groups. Results: Of the patients, 63.6% were male, and 65.5% were diagnosed with meningitis. The most common presenting symptoms were fever, headache, and nausea-vomiting. Altered consciousness was significantly more frequent in patients with encephalitis (p<0.001), and this group had higher rates of ICU admission and sequelae. Laboratory analyses revealed that leukocyte count, neutrophil levels, and inflammatory markers were higher in patients with meningitis. CSF cell count was also significantly elevated in this group (p=0.007). In the age group analysis, headache was significantly more frequent in the 13–18 years age group (84.6%) and seizures were significantly more frequent in the 0–2 years age group (80%) (p<0.001 and p=0.004, respectively). A significant association was found between the presence of radiological abnormalities and the development of sequelae (p=0.004). Treatment approaches differed according to diagnosis: antibiotics were more commonly administered in meningitis, whereas antiviral and immunomodulatory therapies were more frequently used in encephalitis. Conclusion: The clinical course and prognosis of pediatric CNS infections vary according to diagnosis and age group. Sequelae developed in 5.6% of patients with meningitis and in 26.7% of those with encephalitis. Radiological findings have prognostic value in predicting sequelae. Early diagnosis and appropriate treatment are critical for both acute management and the prevention of long-term complications. Larger, multicenter studies are needed to further support these findings.