Mâide Sûresi 60. Ayetteki 'Abede't-Tâğût' terkibinin kıraat farklılıkları, bunların tefsir ve meâl literatürüne yansıması
The qirāʾāt variations of the phrase“ʿAbadat al-Tāghūt”in Verse 60 of Sūrat al-Māʾidah and their reflection in tafsir and translation literature
- Tez No: 1013478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıraat Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, nüzûlünden itibaren lafız ve anlam bütünlüğünü muhafaza etmekle birlikte erken dönemlerden itibaren farklı kıraatlere konu olmuştur. Bu farklılıklar, Kur'an'ın muhkem yapısında bir değişikliğe sebebiyet vermemiş ancak anlam zenginliğini ve fonetik çeşitliliğini yansıtan ilmî bir olgu olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Mâide sûresi 60. âyette yer alan“abede't-tâğût”terkibi, gramatik ve semantik bir etki oluşturması bakımından çeşitli kıraat farklılıklarına mevzi teşkil etmiştir.“Abede't-tâğût”terkibi etrafındaki kıraat farklılıklarını incelemeyi konu edinen bu araştırmada önce kıraat ilminin tarihi ve gelişimi kısaca takdim edilmiş, ikinci bölümde ise terkibin etimolojisi ve terkibi hakkındaki kıraatler ele alınmıştır. Çalışmada söz konusu kıraat rivayetlerinin sıhhati, klasik tefsirlerdeki gramatik ve semantik açıdan değerlendirilişi tespit edilerek terkibin meâllerde nasıl çevrildiği incelenmiştir. Sonuç olarak ikisi sahih kıraat olmak üzere toplamda 43 kıraat farklılığı tespit edilmiştir. Sahih olanlardan Hamza kıraatinin ciddi tenkitlere maruz kaldığı ve çoğunluğun, terkibi“abede't-tâğûte”şeklinde okuduğu belirlenmiştir. Şâz kıraatlerde ise anlamı önemli ölçüde değiştirenler bulunsa da şâz kıraatlerin çoğunun da sarf ve nahiv açısından farklılık oluşturduğu, önemli bir kısmının anlamda değişikliğe neden olmadığı sonucuna varılmıştır. Kur'an çevirilerinde ise terkibin cümle içindeki konumuna dikkat edilmeden çevrilebildiği, ancak çoğu tercümede hem sahih hem de şâz kıraatlerin oluşturduğu farklılıkların göz ardı edildiği anlaşılmış ve bu çalışmada söz konusu kıraatlere göre alternatif çeviriler teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the Quran has maintained its integrity in both wording and meaning since its revelation, it has been the subject of various recitations (qira'at) from its early periods. These differences have not caused any alteration in the Quran's firm structure, but have been considered a scholarly phenomenon reflecting its richness of meaning and phonetic diversity. In this context, the phrase“abade't-tâğût”in verse 60 of Surah Al-Ma'idah has given rise to various recitation differences due to its grammatical and semantic impact. This research, which focuses on examining the recitation differences surrounding the phrase“abade't tâğût,”first briefly presents the history and development of the science of recitation, and then examines the etymology of the phrase and the recitations related to its composition in the second section. This study examines the authenticity of the aforementioned recitation narrations, their grammatical and semantic evaluation in classical commentaries, and how the compound phrase is translated in various translations. As a result, a total of 43 variations in recitation were identified, two of which are considered authentic. Among the authentic recitations, the Hamza recitation has been subject to significant criticism, with the majority reading the compound phrase as“abede't-tâğûte.”While some of the unusual recitations significantly alter the meaning, it was concluded that most of them present differences in morphology and syntax, with a significant portion not causing a change in meaning. Furthermore, it was observed that in Quran translations, the position of the compound phrase within the sentence is often overlooked, and the differences created by both authentic and unusual recitations are ignored in most translations. Therefore, this study proposes alternative translations based on these recitations.