Türk toplumunda kadının sosyal ve kültürel yerinin medyada konumlandırılması: Kızıl Goncalar dizisi üzerinden bir çalışma
Positioning the social and cultural status of women in Turkish society in the media: a study through the tv series Kizil Goncalar
  1. Tez No: 1013481
  2. Yazar: HİYAL GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NİSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türk toplumunda kadının sosyal ve kültürel konumunun medyada nasıl temsil edildiği Kızıl Goncalar dizisi üzerinden incelenmiştir. Araştırmada, televizyon dizilerinin toplumsal cinsiyet rolleri, kadın kimliği ve kültürel değerlerin yeniden üretimindeki etkisi ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, dizide yer alan kadın temsillerinin hangi söylemsel ve ideolojik kodlarla sunulduğunu ortaya koymak ve bu temsillerin izleyici tarafından nasıl anlamlandırıldığını analiz etmektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; Kızıl Goncalar dizisinin iki sezonu Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sürecinde kadın karakterlerin toplumsal baskı, aile yapısı, eğitim, çalışma hayatı ve dini-kültürel normlar içerisindeki konumları değerlendirilmiştir. Araştırmanın alımlama analizi bölümünde ise dizinin birinci sezonu temel alınarak farklı sosyo-kültürel çevrelerden seçilen 8 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler Stuart Hall'un kodlama-kodaçımlama modeli çerçevesinde alımlama analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve katılımcıların dizideki kadın temsillerine yönelik egemen, müzakereci ve karşıt okuma biçimleri geliştirdiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda televizyon dizilerinin kadınların toplumsal konumuna ilişkin algıları yeniden üreten güçlü kültürel araçlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dizide kadın temsillerinin bireysel hikâyeler, toplumsal ideolojiler, kültürel çatışmalar ve güç ilişkileri üzerinden inşa edildiği görülmüştür. Çalışma, medyada kadın temsilinin toplumsal yapı ve kültürel değerlerle kurduğu ilişkiyi ortaya koyarak alan yazına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the social and cultural position of women in Turkish society is represented in the media, using the television series“Kızıl Goncalar”(Red Buds) as an example. The research addresses the impact of television series on the reproduction of gender roles, female identity, and cultural values. The main objective of the study is to reveal the discursive and ideological codes through which the representations of women in the series are presented, and to analyze how these representations are interpreted by the audience. This study adopted a qualitative research method; two seasons of the Red Blossoms series were examined using Van Dijk's critical discourse analysis method. During the analysis, the positions of female characters within societal pressure, family structure, education, working life, and religious-cultural norms were evaluated. In the reception analysis section of the research, semi-structured interviews were conducted with 8 participants selected from different socio-cultural backgrounds, based on the first season of the series. The data obtained were evaluated using thematic analysis within the framework of Stuart Hall's encoding-decoding model, and it was determined that participants developed dominant, negotiating, and counter-readings of the representations of women in the series. The research concludes that television series are powerful cultural tools that reproduce perceptions of women's social status. It was observed that representations of women in these series are constructed through individual stories, societal ideologies, cultural conflicts, and power relations. This study aims to contribute to the literature by revealing the relationship between the representation of women in the media and social structures and cultural values.