Türkiyede hac finansmanının kullanım alanları ve uygulamaya yönelik model önerisi
Usage areas of hajj fi̇nanci̇ng i̇n turkey and a practi̇cal model proposal
  1. Tez No: 1013486
  2. Yazar: ZEYNEP ALTUNHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İslam dininin ibadetlerinden biri olan hac görevini yerine getirmek isteyen bireyler için İslami finansal araçlar kullanılarak nasıl bir birikim çözümü sunulabileceğini incelemektedir. İslam dünyasında ekonomik zorluklar nedeniyle hac gibi maliyetli ibadetlerin yerine getirilmesinde yaşanan sıkıntılara çözüm olarak İslami bankacılık faaliyetleri çerçevesinde sukuk kullanımı önerilmektedir. Türkiye'de Katılım Bankacılığı olarak bilinen İslami bankacılık sistemi, faizsiz finansman ilkesine dayanmaktadır. Sukuk, belirli bir mal, hizmet, proje veya yatırım varlıkları üzerinde eşit değerdeki hisseleri temsil eden sertifikalar olup, menkul kıymetleştirme olarak kabul edilmektedir. Bu araç, yatırımcılara sabit getiri sağlayan ortaklığa dayalı ticari işlemleri kapsamaktadır. Çalışmada Sukuk Yoluyla Hac Birikim Hesabı adıyla bir model önerisinde bulunulmuştur. Modelde, hac için kayıtlı olan müşteriler, Katılım Bankası ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında oluşturulan mutabakatla bir katılım hesabı açarak fonlarını biriktirmektedirler. Bu birikimler, sukuk üzerinden değerlendirilerek müşterilere sabit bir getiri de sağlamaktadır. İslami finansal araçların kullanımıyla hac görevini yerine getirmek isteyen bireyler için sürdürülebilir ve dini kurallara uygun bir finansal birikim çözümü sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores a Sharia-compliant savings model using Islamic financial instruments for individuals seeking to perform Hajj. Due to economic constraints in the Islamic world, fulfilling costly religious obligations such as Hajj has become challenging; therefore, the use of sukuk within Islamic banking is proposed as a solution.Participation Banking in Türkiye operates on an interest-free finance principle. Sukuk represent equal ownership shares in underlying assets or projects and function as securitized, partnership-based investment instruments providing fixed returns.The study proposes a model called the“Hajj Savings Account through Sukuk,”in which Hajj-registered individuals save through participation accounts established via cooperation between Participation Banks and the Presidency of Religious Affairs. Funds are invested in sukuk, offering both savings and returns.This model presents a sustainable and Sharia-compliant financial solution for fulfilling the Hajj obligation.