Body appreciation, perceived stress, and yoga self-efficacy among female university students according to weekly yoga practice frequency and instruction type
Kadın üniversite öğrencilerinde yoga uygulama sıklığı ve uygulama türüne göre beden memnuniyeti, algılanan stres ve yoga öz-yeterliği
  1. Tez No: 1013485
  2. Yazar: CAN BÜYÜKAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadın üniversite öğrencilerinin haftalık yoga uygulama sıklığı ve uygulama türüne göre beden memnuniyeti, algılanan stres ve yoga öz yeterlilik düzeylerini araştırmaktır. Katılımcılar en az 18 yaşında ve düzenli yoga yapan 140 kadın üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler, içerisinde Yoga Öz Yeterlilik Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve Beden Memnuniyeti Ölçeği bulunan çevrimiçi bir anket yoluyla toplanmıştır. Yoga uygulama türüne (bireysel, eğitmen eşliğinde veya ikisinin birleşimi) dair sonuçlara bakıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Ancak, haftalık yoga uygulama sıklığına bakıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (p <.05). Özellikle haftada üç veya daha fazla kez yoga yapan öğrencilerin, daha az sıklıkta uygulama yapanlara kıyasla yoga öz-yeterlik düzeylerinin anlamlı derecede daha yüksek skorlara sahip olduğu gözlemlenmiştir. Algılanan stres ve bedenn memnuniyeti sonuçlarında gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Bu bulgular, haftalık yoga yapma sıklığı artışının, öz-yeterlilik seviyesini artırma açısından önemli bir unsur olabileceğini göstermekle birlikte, üniversite ortamlarında yoga ve benzeri sağlıklı yaşam programlarının geliştirilmesinin öğrencilere faydalı olacağına yönelik kanıt sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the levels of body appreciation, perceived stress, and yoga self-efficacy among female university students according to their weekly yoga practice frequency and instruction type. Participants included 140 female university students aged eighteen or older who practiced yoga regularly. Data were collected via an online survey utilizing the Yoga Self-Efficacy Scale, Perceived Stress Scale, and Body Appreciation Scale. The results indicated that there were no statistically significant differences among groups with respect to instruction type (selfinstructed, instructor-led, or a combination). However, statistically significant differences were observed among groups in relation to weekly practice frequency (p < .05). Specifically, students practicing three or more times a week showed significantly higher yoga self-efficacy than those who practiced less frequently. Perceived stress and body appreciation did not differ significantly among groups. These findings suggest that frequent engagement may be a key to building self-efficacy, and it offers evidence to guide flexible and accessible wellness programs in university settings.