Islamic banking in Uganda: Prospective benefits, prospective challenges and lessons learned from the Malaysian experience
Uganda'da İslami bankacılık: Malezya deneyiminden alınan dersler ve ileriye dönük faydalar, ileriye dönük zorluklar ve dersler
  1. Tez No: 1013514
  2. Yazar: ISMAEL MUZAMIRU NANDALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAWFİK AZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
İslami bankacılık (IB), fizibilitesi, yasal çerçevesi ve zorluklarıyla Uganda'da popülerlik kazanıyor. Bu araştırmada, Ugandalıların IB kullanma niyetinin belirleyicileri araştırılmıştır: dindarlık, tutum ve öznel normlar. Bu çalışma, Malezya'daki İslami finansın düzenleyici çerçevesini, Uganda'daki IB'nin işine yarayacak olan evrimsel tarihini keşfederek açıklamaktadır. Şeriat uyumluluğunu sağlamaya, tüketici memnuniyetini artırmaya ve finansal okuryazarlığı geliştirmeye yönelik potansiyel çözümleri araştırıyor. Bu çalışma, Tanzanya, Ruanda, Kenya ve Uganda'ya odaklanarak Doğu Afrika'daki IB'yi karşılaştırmakta ve bölgenin düzenleyici dinamiklerini ve büyüme beklentilerini vurgulamaktadır. Nitel araştırma, Uganda'da IB'nin benimsenmesinin finansal hizmet alternatiflerini ve ekonomik katılımı artıracağını ortaya koydu. Sınırlı Şeriat uyumu ve personel ve yolsuzluk için asgari Şeriat eğitimi gibi çok sayıda zorluğun benimsenmesini beklediğini tespit etti. Uganda için daha hafif tarafta, Malezya deneyiminden diğerlerinin yanı sıra hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini kucaklayan vergi teşvikleri sunmayı taklit edebilir. Olumlu bir kayda göre, Uganda, vergi teşvikleri ve müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi gibi Malezya uygulamalarını benimseyerek Malezya'dan öğrenebilir. Odak noktası, Malezya deneyiminden alınan geçmiş dersler ve bunların özellikle Uganda'da IB'yi ilerletmek için nasıl kullanılabileceğiydi. Önerilen çözümler arasında hizmet sunumu, KOBİ finansmanı, vergi indirimi ve halk eğitimi kampanyaları yer alıyor. Uganda'da IB ve finansı geliştirmek için Malezya'da öğrenilen dersler ve zorluklar raporda sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Islamic banking (IB) is gaining popularity in Uganda, fueled by its feasibility, legal framework, and challenges. In this research, the determinants of Ugandans' intention to use IB are investigated: religiosity, attitude, and subjective norms. This study gives an account of the regulatory framework of Islamic finance in Malaysia by exploring its evolutionary history, which will be of use to IB in Uganda. It explores the potential solutions toward achieving Shariah compliance, increasing consumer satisfaction, and enhancing financial literacy. This study compares IB in East Africa, briefly focusing on Tanzania, Rwanda, Kenya, and Uganda, highlighting the region's regulatory dynamics and prospects for growth. The qualitative inquiry revealed that adopting IB in Uganda will increase financial service alternatives and economic inclusion. It found that numerous challenges await its adoption, like limited Shariah compliance and minimal Shariah training for staff and corruption, etc. On the lighter side for Uganda, it can emulate offering tax incentives embracing service quality, and customer satisfaction, among others, from the Malaysian experience. On a positive note, Uganda can learn from Malaysia by adopting Malaysian practices such as providing tax incentives and customer satisfaction, and service quality. The focus was on the past lessons from the Malaysian experience and how they could be used to advance IB, particularly in Uganda. The recommended solutions include service delivery, SME financing, tax relief, and public education campaigns. The lessons and challenges learned in Malaysia to enhance IB and finance in Uganda are presented in the report.