Acil servisten psikiyatrik konsültasyon istenen hastaların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1013513
  2. Yazar: BÜŞRA ÜNAL ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZMEN METİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, acil servisten psikiyatri bölümüne konsülte edilen hastaların sosyodemografik özellikleri, başvuru nedenleri, ön tanıları ve klinik yönetim süreçlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca pandemi öncesi ve sonrası dönemler karşılaştırılarak başvuru örüntülerindeki değişimlerin ortaya konulması hedeflenmiştir. Yöntem: Bu retrospektif tanımlayıcı çalışmada, 01.01.2015–31.12.2023 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nin acil servisinden psikiyatri bölümüne konsülte edilen toplam 7629 hastanın verileri incelenmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, medeni durum, psikiyatrik öykü, başvuru nedenleri, ön tanıları, uygulanan tedaviler ve yönlendirme sonuçları analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde ……………..kullanılmıştır. Bulgular: Başvuruların en sık 16:00–23:00 saatleri arasında gerçekleştiği saptanmıştır. Kadın hastalarda intihar girişimi ve duygudurum temelli başvurular daha sık görülürken, erkek hastalarda madde kullanımı ve dışa yönelimli davranışlar daha yüksek oranda izlenmiştir. Pandemi sonrası dönemde intihar düşüncesi, madde kullanımına bağlı başvurular ve davranışsal disinhibisyon ile ilişkili tabloların arttığı belirlenmiştir. Hastaların önemli bir kısmına acil serviste farmakolojik müdahale önerilmezken, taburculukta çoğunlukla tedavisiz izlem veya poliklinik kontrol önerilmiştir. Sonuç: Acil servise yapılan psikiyatrik başvurular heterojen bir yapıya sahip olup zamanla değişen klinik örüntüler göstermektedir. Özellikle pandemi sonrası dönemde başvuru nedenlerindeki değişim, acil servis ve psikiyatri hizmetleri arasındaki koordinasyonun güçlendirilmesini ve kaynak planlamasının yeniden gözden geçirilmesini gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to evaluate the sociodemographic characteristics, reasons for presentation, preliminary diagnoses, and clinical management processes of patients consulted to the psychiatry department from the emergency department. Additionally, changes in presentation patterns between the pre-pandemic and post-pandemic periods were examined. Method: In this retrospective descriptive study, data of 7,629 patients who were consulted to psychiatry from the emergency department of a university hospital between 2015 and 2023 were analyzed. Variables including age, gender, marital status, psychiatric history, reasons for presentation, preliminary diagnoses, treatments administered, and disposition outcomes were evaluated. Descriptive statistics and chi-square tests were used for data analysis. Results: Presentations were most frequent between 16:00 and 23:00. Suicide attempts and mood-related complaints were more common among female patients, whereas substance use and externalizing behaviors were more prevalent in males. In the post-pandemic period, there was an increase in presentations related to suicidal ideation, substance use, and behavioral disinhibition. A substantial proportion of patients did not require pharmacological intervention in the emergency setting. Most patients were discharged with outpatient follow-up or without medication. Conclusion: Psychiatric presentations to the emergency department demonstrate a heterogeneous structure and evolving clinical patterns over time. The observed changes, particularly in the post-pandemic period, highlight the need to strengthen coordination between emergency and psychiatric services and to optimize resource planning.