LU-177 PSMA tedavisi uygulanan kastrasyona dirençli hastalarda eser element, oksidatif hasar ve antioksidan değişikliklerin incelenmesi
Investigation of trace elements, oxidative damage, and antioxidant changes in castration resistant patients treated with LU-177 PSM
- Tez No: 1013518
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.ALEV MELTEM ERCAN, DR. BAHAR ÖZTÜRK KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
Özet
Prostat kanseri, dünya genelinde erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biri olup erkek kanserleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Türkiye'de de prostat kanseri erkeklerde sık görülen maligniteler arasında yer almakta ve özellikle ileri yaş grubunda önemli bir halk sağlığı problemi oluşturmaktadır. Lu-177 PSMA, prostat kanseri hücrelerini hedef alan bir radyoligand tedavisidir. PSMA adlı hedef proteine bağlanan taşıyıcı molekül sayesinde Lu-177 doğrudan kanser hücresine ulaşır ve beta radyasyonu ile hücreyi içeriden ışınlayarak yok etmeye çalışır. Özellikle sağlıklı dokuları korumayı amaçlayan bu yöntem, metastatik ve kastrasyona dirençli hastalarda önemli avantaj sağlar. Bu çalışmanın amacı, Lu-177 PSMA tedavisi uygulanan prostat kanserli hastalarda tedavi öncesi ve sonrası dönemlerde serum ve idrar örneklerinde eser element düzeyleri ile oksidatif stres parametrelerinde meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 4. evre prostat kanseri tanısı almış ve Lu-177 PSMA tedavisi uygulanan hastalar dahil edilmiştir. Hastalar aldıkları kür sayısına göre gruplandırılmış ve her kür öncesi ve sonrası alınan serum ve idrar örneklerinde Ca, P, Fe, Cu, Zn ve Mg gibi eser element düzeyleri analiz edilmiştir. Ayrıca oksidatif stres durumunun değerlendirilmesi amacıyla total oksidan seviye (TOS) ve antioksiadan durumun incelenmesi amacıyla ise total antioksidan seviye (TAS) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre serum örneklerinde özellikle Zn, Ca, Mg ve P düzeylerinde tedavi sonrası dönemlerde azalma eğilimi gözlenirken, Fe düzeylerinde artış tespit edilmiştir. İdrar örneklerinde ise Mg düzeylerinde belirgin bir azalma eğilimi saptanmıştır. Oksidatif stres açısından serum ve idrar TOS düzeylerinde artış eğilimi görülürken, TAS düzeylerinde genel olarak azalma gözlenmiştir. Sonuç olarak, Lu-177 PSMA tedavisinin yalnızca tümör hücreleri üzerinde sitotoksik etki oluşturmakla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda eser element metabolizması ile oksidan–antioksidan denge üzerinde de belirgin etkiler ortaya koyabileceği düşünülmektedir. Elde edilen bulgular, radyoligand tedavisinin sistemik etkilerinin aydınlatılmasına katkı sağlamakta ve bu parametrelerin tedavi yanıtının değerlendirilmesinde potansiyel biyobelirteçler olarak kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most common cancers among men worldwide and ranks second among male malignancies. In Turkey, prostate cancer is also among the most common malignancies in men and represents an important public health problem, particularly in the elderly population. Lu-177 PSMA is a radioligand therapy that specifically targets prostate cancer cells. Through a carrier molecule that binds to the target protein known as PSMA, Lu-177 is delivered directly to cancer cells and destroys them by emitting beta radiation from within. By minimizing damage to healthy tissues, this targeted treatment offers advantages, particularly in metastatic and castration-resistant prostate cancer. The aim of this study was to evaluate the changes in trace element levels and oxidative stress parameters in serum and urine samples of prostate cancer patients before and after Lu-177 PSMA therapy. The study included patients diagnosed with stage 4 prostate cancer who received ¹⁷⁷Lu-PSMA therapy. The patients were grouped according to the number of treatment cycles they received, and trace element levels including Ca, P, Fe, Cu, Zn, and Mg were analyzed in serum and urine samples collected before and after each treatment cycle. Serum and urinary total oxidant status (TOS) levels tended to increase, while total antioxidant status (TAS) levels tended to decrease, indicating a shift toward oxidative stress. Consequently, Lu-177 PSMA therapy may exert effects beyond its cytotoxic activity on tumour cells, potentially influencing trace element metabolism as well as the oxidant–antioxidant balance. These findings contribute to a more comprehensive understanding of the systemic effects of radioligand therapy and further support the potential use of these parameters as biomarkers of treatment response. Additionally, total oxidant status (TOS) was measured to evaluate oxidative stress, and total antioxidant status (TAS) was measured to assess antioxidant levels. According to the obtained findings, serum levels of Zn, Ca, Mg, and P showed a decreasing trend following treatment, whereas Fe levels were found to increase. In urine samples, a notable decrease in Mg levels was observed. Serum and urinary total oxidant status (TOS) levels tended to increase, while total antioxidant status (TAS) levels tended to decrease, indicating a shift toward oxidative stress. Consequently, Lu-177 PSMA therapy may exert effects beyond its cytotoxic activity on tumour cells, potentially influencing trace element metabolism as well as the oxidant–antioxidant balance. These findings contribute to a more comprehensive understanding of the systemic effects of radioligand therapy and further support the potential use of these parameters as biomarkers of treatment response.